Sausio 7, 2016
Raudonasis Kryžius gelbėja nuo vienatvės
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija / Lithuanian Red Cross Society

Šventės – liūdna tema 90 metų Sofijai. Apie jas šeimos neturinti senolė stengiasi ir nekalbėti. Vienatvė jai nėra naujiena, ir jei ne Raudonojo Kryžiaus slaugytoja Ilona, užsukanti beveik kiekvieną savaitę, turbūt išvis neturėtų su kuo išgerti arbatos. Regos negalią nuo vaikystės turinti Sofija jau kelis dešimtmečius beveik nebemato. “Vieninteliai mano pagalbininkai – lazdutė ir Raudonasis Kryžius” – sako  moteris. Slaugytoja senjorę  lanko jau keturiolika metų. Su kasdiena tos pagalbos Sofijai reikia vis daugiau. Ir ne tik medicininės pagalbos, bet ir bendravimo. “Aš negaliu tik ateiti, išmaudyti ir išeiti – pasakoja Ilona – mūsų darbe yra labai daug žmogiškumo: taip, mes atliekame tiesioginį darbą, tačiau paslaugas teikiame žmonėms, kuriems reikia dėmesio, bendravimo, todėl dažnai darbo valandų net neskaičiuoju”.

Ilgaamžės moters artimiausi giminaičiai gyvena užsienyje. Kartais aplanko draugių dukros. Tačiau Sofijos pečius slegia nežinomybė – ar tie, kas šiandien ją prižiūri, gales ateiti ir rytoj? Visgi į senelių namus kraustytis moteris turbūt nenorėtų “savi namai man geriausi, čia jaučiuosi šeimininkė, viskas artima ir pažįstama“. Jau antrą dešimtį metų namuose senjorę lankanti Raudonojo Kryžiaus slaugytoja, pamatavusi pulsą ir spaudimą, išmaudžiusi ir atlikusi kitas procedūras dažnai prašoma pasilikti dar valandžiukei – “ Matau, kad jaučiasi labai vieniša ir dažnai neturi su kuo pasikalbėti, todėl kartu aptariame naujienas ir be abejo, ligas“.

Dideli emigracijos iš Lietuvos mąstai taip pat gilina senų, ligotų žmonių vienatvę. Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, iš šalies išvyko beveik trečdalis Lietuvos gyventojų (825 tūkst.), iš kurių dauguma – jauno ir vidutinio darbingo amžiaus žmonės. Lietuvoje lieka, tėvai, seneliai, kiti giminės ir kaimynai, kurie ne visi gali pilnai savimi pasirūpinti, stokoja pagalbos ir gero žodžio.

Valstybei reikalinga papildoma pagalba slaugyti vienišus žmones, nes šiuo metu iš privalomojo socialinio draudimo lėšų yra apmokamas tik vienas slaugytojos apsilankymas per mėnesį. Negalintiems pilnai savimi pasirūpinti žmonėms tai per maža pagalba. Reguliari profesionalių slaugytojų pagalba namuose padeda vyresnio amžiaus žmonėms gyventi savarankiškai, jaustis oriai, savo namų, o ne institucinėje aplinkoje. Mūsų slaugomi senjorai, dažnai sako, kad savuose namuose, kur pažįstama kiekviena kertelė, kur prabėgo jų gyvenimas, jiems geriausia.

Apsilankymo metu Raudonojo Kryžiaus slaugytojos, turinčios slaugos praktikos licenciją, atlieka kasdieninės  asmens higienos paslaugas, pragulų profilaktiką, matuoja pulsą ir arterinį kraujo spaudimą, temperatūrą, duoda vaistus, maitina, stebi diurezę ir suteikia kitą, konkrečiam žmogui reikalingą priežiūrą ir pagalbą. Neatsiejama slaugytojų darbo dalis yra bendravimas – išklausyti, patarti, pasidalinti nuomonėmis – lankomi žmonės dažnai norėtų, kad Raudonojo Kryžiaus slaugytoja praleistų su jais ne 2 valandas, o visą dieną.

Per 2014 metus slaugėme 395 žmones, iš jų 48 su pragulomis, 20 - su trofinėmis opomis, 48 –nevaikštančius. 14 112 - tiek kartų aplankėme slaugomus ir prižiūrimus namuose žmones praėjusiais metais. Mūsų senjorams reikėtų, kad slaugytojos aplankytų juos dažniau - iš reikiamų 10 kartų, kol kas galime aplankyti tik 6 kartus. Taip pat šiuo metu pas mus yra  250 užsiregistravusių ir laukiančių eilėje vienišų, pagyvenusių, negalinčių pilnai savimi pasirūpinti žmonių, kurie laukia pagalbos.

Jūsų dėka galėtume dažniau aplankyti mūsų slaugomus ir prižiūrimus žmones ir papildomai slaugyti daugiau žmonių!

Norėdami paaukoti, spauskite čia.

Raktažodžiai: GerumasLabdaraSenatvėVienatvė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai