Kovo 21, 2010
Rasa Abramavičiūtė: Londone net nejaučiau lietaus
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ, 5
Rasa į susitikimą atbėga nešina eskizų sąsiuviniu ir dvejomis jos kurtomis suknelėmis, kurios lietuvei laimėjo 2000 svarų ir stažuotę pas pasaulinio garso dizainerę Vivienne Westwood.

 Džiaugiasi pasirinkimu

Londone pliaupia lietus. 25-erių Rasa Ambramavičiūtė sako dar nespėjusi atsikvėpti po konkurso. Krestelėjusi į patogų odinį krėslą Top Shop parduotuvės kavinėje, Oxford'o gatvėje, išsitraukia 'muffin'ą'  - šiandien ji neturėjo laiko net pavalgyti, ką tik baigė pokalbį su žurnalo 'Stilius' atstove, apsilankė F.A.D. (Fashion Awareness Direct) organizacijos būstinėje, išklausė krūvą sveikinimų. Šypsena nuo merginos lūpų neišnyksta.

Prieš dvejus metus į Londoną studijuoti mados atvykusi lietuvė šiandien negali atsidžiaugti savo sprendimu. „Nors išgyventi svetur sunku, kartais pritrūksta energijos, - sako ji.  - Lietuvoje man buvo rojus. Mokiausi, nereikėjo dirbti. Namuose visuomet lengviau: savaitgalį gali nuvažiuoti pas mamą, mažiau rūpesčių, daugiau jėgų lieka mokslams“. Dailės mokyklą Alytuje lankiusi Rasa baigė bakalauro studijas Dailės Akademijoje Vilniuje. Vėliau grįžusi į gimtąjį miestą mergina dirbo dizainere mados salone 'Stilius'.

„Londone neturėjau nei pažįstamų, nei draugų. Tačiau norėjau kažkur ištrūkti, pamatyti, pasaulį. Kelionę kruopščiai planavau metus, viską apgalvojau, mokiausi anglų kalbos, ieškojau universiteto mados studijoms, pildžiau dokumentus. Pirmą kartą į Londoną atvažiavau su mama pavasarį, kai viskas žydėjo. Prieš tai buvau prisiklausiusi pasakojimų, kad čia visuomet lyja, rūkas. Pirmus metus Londone net nejaučiau lietaus – man visada švietė saulė“, - šypsosi Rasa.

Suknelė iš kilimo

F.A.D. įvertinimas R. Abramavičiūtei buvo visiškai netikėtas. „Nesitikėjau, kad atrinks iš universiteto, vėliau, kad pateksiu į finalą, o ypač – kad nugalėsiu“, - tvirtina lietuvė.

Kukli ir įdomi asmenybė – taip Rasą apibūdino jaunosios dizainerės kolekciją vertinę komisijos nariai. Londono madų savaitės metu vykusio F.A.D. konkurso nugalėtoją iš 14 dalyvių išrinko Linda Grant, knygos ‘The Thoughtful Dresser’ autorė, V&A muziejaus 20 a. ir šiuolaikinės mados kuratorė Sonnet Stanfill, mados pirkėja 'Harrods' Elizabeth Mcluskie, Vauxhall Fashion Scout direktorius John Wolford bei keli ankstesnių metų laimėtojai. Šiemet studentų buvo prašoma pristatyti kolekcijas tema – ‘Pėdsakai’.

Vartau Rasos eskizų sąsiuvinį, kuriame suklijuotos jos prosenelės, mamos, močiutės fotografijos, senų lietuviškų žurnalų iškarpos, nuotraukos iš 1989-ųjų politinės demonstracijos, kai du milijonai žmonių susikibo rankomis ir 600 km, per tris Baltijos šalis, nusidriekė gyvoji žmonių grandinė. Pristatyti eskizų sąsiuvinį buvo pirmoji konkurso dalis. Jai paruošti mergina turėjo mažiau nei dvi savaites, mat apie konkursą sužinojo per vėlai. Vis dėlto lietuvei pavyko užkariauti atrankos komisijos simpatijas ir nugalėti daugiau nei 100 konkurentų iš 34 universitetų bei koledžų.

„Man labai patiko konkurso tema. Organizatoriai davė puikias gaires, patarė pradėti nuo savęs ir pereiti prie istorijos, tad ieškoti idėjų nebuvo sunku. Prisiminiau kaip vaikystėje su broliu nešiodavome pirštines su guma, o tėvai mokė  nepamesti, saugoti tai kas asmeniška, brangu. Taip pat žiūrėjau į senus lietuviškus kostiumus, jų ornamentiką, masčiau apie Lietuvos istoriją. Pasirinkau šviesias temas: lietuvių vienybė Baltijos kelyje,  dainų šventė. Esminė mano projekto mintis - kaip išsaugoti tai, kas svarbu šiandien, ateinančioms kartoms“.

Rasa parodo konkursui kurtus apdarus. Viena suknelė itin originali, susiūta iš kilimo. „Medžiagas pirkau Wood Green turguje, - juokiasi lietuvė. - Drabužius siuvau pati, tik draugė padėjo su 'kilimine' suknele, nes viena nebūčiau įveikusi per mėnesį. Kiekvieną kilimo gabaliuką reikėjo sudygsniuoti. Kilimą pasirinkau, nes jį ausdami žmonės išaudžia savo istoriją“.

Vivienne Westwood siuntė CV

Londoniečiai žino, kad dienos Anglijos sostinėje bėga pašėlusiu greičiu. Iš įvairių pasaulio kraštų į Londoną suvažiuoja ne tik turistai, bet ir galimybių, geresnio gyvenimo, karjeros, patirties ieškantys žmonės. Kad Londonas – galimybių miestas pripažįsta ir Rasa. Pasak merginos, jei sunkiai, sąžiningai dirbi šiame mieste nelieki nepastebėtas.

Laisvalaikį lietuvei kol kas tenka pamiršti. Bakalauro studijas Middlesex universitete ji derina su  darbu savaitgaliais. Maistui, drabužiams, mokslams ir kambario Seven Sisters rajone nuomai Rasa užsidirba pati. Konkurso prizą - du tūkstančius svarų – ji sako paliksianti studijoms ir naujoms kolekcijoms. „Noriu būti savarankiška. Man labai pasisekė, kad tik atvykusi į Londoną sutikau labai daug gerų žmonių, ypač lietuvių, kurių dėka pradėjau dirbti jau antrą dieną . Visi sutikti lietuviai nuostabūs žmonės“ - tikina R. Abramavičiūtė.

Laiko Rasai dabar teks surasti ir trijų mėnesių stažuotei pas britų mados maištininkę Vivienne Westwood. „Dirbsiu labai sunkiai, be jokio užmokesčio, bet stažuotė tokios garsios dizainerės mados namuose neabejotinai padės ateityje. Ji – mano mėgstamiausių dizainerių sąraše ir ieškodama, kur atlikti darbo praktiką, reikalingą studijoms, esu jai nusiuntusi savo CV“, - laimėjimu džiaugiasi studentė.

Lietuvė išvardina ir kitus, jai patinkančius dizainerius: neseniai iš gyvenimo pasitraukusį Alexander McQueen, išradingą olandų duetą Viktor & Rolf, aukštosios mados klasiką Karl Lagerfeld, Hussein Chalayan, Gareth Pugh. „Man labiausiai patinka tie dizaineriai, kurie ne tik pristato dėvimą drabužį, bet - drabužį kaip meno kūrinį“.

„Lietuviai dizaineriai visi šaunuoliai, - atsako Rasa, kai paklausiu apie lietuvišką mados pasaulį. - Svarbiausia, kad jie kuria. Jei žmogus investuoja savo energiją, pinigus, laiką, reikia tuo tik džiaugtis“.

Du metai Londone ir, pasak Rasos, jai šis miestas vis dar žydi. „Svarbiausia – šypsotis, - sako Rasa. - Kad ir ne visuomet šypsena padeda, bet jautiesi geriau“. Merginos teigimu, jai pačiai, kaip ir daugeliui lietuvių, kartais labai trūksta optimizmo. „Bet aš labai stengiuosi, - priduria ji.“

„Iš kur semiesi optimizmo?“, - atsisveikindama klausiu Rasos. „Daugiausiai optimizmo man suteikia tėvai. Jie visuomet sako: jei stengsiesi ir tvirtai tikėsi tuo, ką darai, visada pasiseks.“

Nuotraukų Albumas
Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta