Balandžio 4, 2013
MILIJONO SVARŲ INVESTICIJA - LIETUVIŲ VERSLO IDĖJAI
Dovilė Ilevičiūtė 7
YPlan? Rytis (k.) ir Viktoras. © Asmeninis albumas

Kol kiti mėgsta cituoti posakį, kad jei nori prarasti draugą imkis su juo verslo, RYTIS VITKAUSKAS ir VIKTORAS JUCIKAS nepaiso panašių kalbų. Prieš vienuolika metų krepšinio aikštelėje Brėmeno universitete Vokietijoje užsimezgusi dviejų lietuvių draugystė šiandien virto ir bendru projektu: Londone pristatyta jų sukurta YPlan programa (application) išmaniesiems telefonams. Lietuvių mobilioji aplikacija sulaukė ne tik didžiulio susidomėjimo, bet ir 1,7 milijonų dolerių investicijos bei vieno iš garsios laisvalaikio planavimo kompanijos Lastminute.com įkūrėjo palaikymo. Šiuo metu lietuviams talkina 17 žmonių, tarp kurių net ir gerai žinomo leidinio Time Out buvę darbuotojai. YPlan, pasak Ryčio ir Viktoro, padeda sutaupyti daugybę laiko ir pinigų bei linksmai praleisti vakarus puikiuose Londono renginiuose. Lietuviai įsitikinę, kad jų sukurta programa gali išgelbėti net ir paskutinę minutę planuojamas šventes.  

Dabar esate ne tik draugai, bet ir verslo partneriai. Kaip jums kilo idėja drauge imtis verslo? Juk turėjote puikias karjeros galimybes.
Rytis: Jau kurį laiką svarstėme, kad laikas imtis savo verslo, nes dirbdami kažkam kitam pasaulio nepakeisime. 2011 metų pavasarį susėdome eiliniam pokalbiui apie savo verslą ir supratom, kad dirbdami po 80 -100 valandų per savaitę taip niekada ir nesugalvosim, kokį verslą pradėti (nelieka ne tik laiko, bet ir energijos galvoti – savaitėje tėra tik 168 valandos, o dar ir miegoti kartais reikia!). Tad abu nusprendėme, kad išeisime iš darbų, pailsėsim gerą mėnesį ir tada skirsime visą laiką idėjų generavimui bei verslo vystymui. Taip ir padarėm, nors dauguma aplinkinių galvojo, jog mes ne visai pilno proto – kas gi išeina iš gerai apmokamų darbų Londono Sityje? (Londono Sitis (City), centrinė didmiesčio dalis, yra pasaulinis finansinių paslaugų centras – aut. past.). Po gero mėnesio poilsio, taupant lėšas, kurį laiką apsigyvenau pas Viktorą ant sofos. Pradėjome intensyvų idėjų generavimą, jų testavimą, pokalbius su kitais sėkmingais verslininkais,  potencialiais klientais. Mūsų internetiniame dienoraštyje (bloge) http://2founders.com detaliai aprašėme visą procesą.

Tad paatostogavus iškart ir šovė mintis apie YPlan mobilią aplikaciją?
Rytis: Idėjų turėjome daugybę – nuo socialinių tinklų antivirusinės programos iki gimtadienio atvirukų automatinio siuntimo draugams ar šviežių apelsinų sulčių pristatymo į ofisą. Neįtikėtina, kiek puikių dalykų galima sugalvoti, kai tam skiri laiko ir pastangų. YPlan buvo mūsų idėja numeris 51. Eidami per sistematišką idėjų generavimo procesą, supratome, kad vis daugiau produktų ir paslaugų žmonės naudoja ne per kompiuterį, o per išmanųjį telefoną (smartphone), ypač per iPhone. Taip pat mes patys jautėme didelę problemą, kad jei norime nuveikti ką nors įdomaus tą patį vakarą – t.y. pamatyti spektaklį, koncertą, nueiti į vyno degustaciją arba meno galerijos pristatymą – egzistuojantys puslapiai ir apps’ai mums niekuo negali padėti. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui Time Out, parodys visą galybę renginių, bet neatrinks pačių geriausių ir tikrai neleis jų užsisakyti – ypač jei kalba eina apie paskutinės minutės užsakymą. Tas pats su kitomis geromis kompanijomis, kaip antai Ticketmaster – vėlgi, bilietai nebeparduodami internetu bent parą prieš renginiams prasidedant.  Taip gimė YPlan idėja: Why Plan, When You Have YPlan? Kam planuoti, kai turi YPlan? YPlan appsas leidžia sužinoti apie iki dešimties įdomiausių Londono renginių tą dieną, apie juos paskaityti, nusipirkti bilietus tik dviem mygtuko paspaudimais ant iPhone ir nueiti į tuos renginius jau tą patį vakarą.


Į jūsų projektą milijoną svarų investavo garsūs investiciniai fondai (Wellington Partners, Octopus Investments, BaltCap) bei įvairiapusės patirties turintys verslo angelai (Sherry Coutu, Andy Philips, Tom Hulme, Peter Read, Gi Fernando, Robert Linney, Brent Hoberman). Kaip pavyko įtikinti šiuos industrijos senbuvius, kad verta patikėti YPlan idėja?
Viktoras: Įtikinti investuotojus skirti didelę suma pinigų yra nepaprastai sunku. Jų akimis tai labai rizikinga investicija. Mūsų darbas buvo tą riziką kuo labiau sumažinti. Tai mes padarėme keletu būdu: turėjome padarę pradinę veikiančią produkto versiją, kurią testavome porą mėnesių su keliomis dešimtimis vartotojų; turėjome pritarimą iš žmonių, dirbančių pramogų industrijoje; žinojome, ką tiksliai norime pasiekti kiekvieno susitikimo metu; buvome pasiruošę atsakyti į visus klausimus; ir, svarbiausia, patys tikėjome YPlan idėja. Sunkiausia buvo įtikinti investuotojus, jog mes galime ir pajėgiame sukurti tokį verslą. 

Labai įdomus pats procesas: ėjote į pokalbius su investuotojais, tarėtės, kalbėjotės, demonstravote verslo planus? Papasakokite viską.
Viktoras: Praleidome daug laiko patys įtikindami save, kad YPlan tikrai turi sparnus ir neieškojome investuotojų iki tol, kol patys nebuvome užtikrinti, kad YPlan bus didžiulė sėkmė. Pirmiausia tiesiog klausinėjome žmonių, ar jiems patinka idėja. Tada internete paleidome keletą paprastų programėlių ir žiūrėjome, ar žmonės jas nori naudoti. Galiausiai, kai iš visų pusių atėjo „taip“ atsakymai, suprogramavome paprastą YPlan versiją ir davėm nedidelei grupei londoniečių panaudoti appsą vieną mėnesį. Rezultatai mus tiesiog apstulbino: žmonės naudojo YPlan daug ir dažnai, ir apie appsą pasakojo savo draugams, kurie nekantravo išbandyti šią naujovę. Tuomet pasidarė aišku, kad galime ramiai laidoti likusias 50 idėjų (daugelį kurių taip pat testavome) ir pradėjome kalbėtis su investuotojais. Visas finansavimo procesas užtruko keturis mėnesius, kas yra gana greitai Londono standartais. Padėjo viskas – didžiulis įdirbis, žinios apie produktą, rinkos supratimas, tai, kad turėjome žodinius susitarimus, kad prie mūsų prisijungs Time Out, GetTaxi, Songkick ir keli kitų kompanijų darbuotojai kai tik surinksim finansavimą, padėjo ir darbas iki 4 ryto kas antrą naktį atsakant į investuotojų klausimus ir panašiai. Galiausiai, 2012 metų vasarą finansavimas buvo patvirtintas ir YPlan komanda pradėjo augti – nuo Viktoro ir Ryčio iki dabartinio sąstato – 17 žmonių. Visa tai – per 4 mėnesius nuo finansavimo patvirtinimo. 

YPlan idėją palaiko, vertingus patarimus suteikia ir vienas iš lastminute.com įkūrėjų Brent Hoberman. Kaip su juo pavyko užmegzti pažintį?
Rytis: Su Brent Hoberman susipažinom perskaitę visą įmanomą informaciją apie jį ir parašę trumpą žinutę LinkedIn tinklapyje. Jį sužavėjo tai, kad YPlan yra būtent toks produktas, kuriuo turėjo tapti lastminute.com puslapis - tik jie pradėjo 14 metų per anksti, kai mobilaus interneto beveik nebuvo, kai žmonės neturėjo išmaniųjų telefonų. Per laiką lastminute.com tapo kelionių puslapiu, nieko bendro neturinčiu su tikrais last minute pasiūlymais.

Negalvojote idėjos pristatyti populiarioje britų TV laidoje Dragons' Den, kurioje sėkmingi verslininkai investuoja į perspektyvias idėjas?
Rytis: Dragons' Den - nebuvo poreikio. Mums viešumas pradžioje buvo visiškai nereikalingas, netgi reikalingas. Tad viską darėme tyliai tol, kol turėjome ką pasauliui parodyti.

Ar dar be YPlan idėjos šiuo metu darbuojatės ir kitur ar esate 100% atsidavę YPlan?
Rytis: Darbuojamės tik prie YPlan, tam skirdami visą įmanomą laiką. Esame maža pradedanti kompanija su investicijomis, kurių užteks neilgam, todėl mums labai svarbu susitelkti ir greitai atlikti tai, ką esame suplanavę, tai įmanoma padaryti tik dirbant vieną darbą. Mes dirbame lean-startup principu – suskaidome darbus į mažesnes dalis, susitelkiame ir dirbame prie pirmosios jų kol padarome labai gerai. Tuomet dirbame prie kitos mažos darbo dalies. Padarius kiekvieną gabaliuką pasitikriname su savo vartotojais kaip jiems patinka, ką dar galima patobulinti ir dirbame toliau. Toksai dažnas ir trumpas darbo ir tada mokymosi ciklas leidžia greitai tobulėti ir greitai reaguoti į vartotojų atsiliepimus. Dabar mums svarbiausia išmokti kas veikia, o kas ne, kas patinka vartotojams ir ką dirbti toliau, kad jie būtų patenkinti.

Tikriausia labai gerai žinote Londono gyvenimą, jei nusprendėte, kad galite rekomenduoti, ką nuveikti jau šįvakar?
Rytis: Mes Londoną žinome neblogai, tačiau tikrąjį kuravimo darbą atlieka mūsų komanda – ekspertai, kurie anksčiau dirbo tokiose kompanijose kaip Time Out (turime 2 žmones iš ten, įskaitant mūsų komercijos vadovą), Songkick, See Tickets, LastSecondTickets, Airbnb ir kiti. 

Tie, kas, pavyzdžiui, nesuplanavo gimtadienio, vardadienio, mergvakario ar bernvakario, Kalėdų ar Naujųjų vakaro – ar parsisiuntę aplikaciją išgelbės šventę?
Viktoras: YPlan tikrai turės ką pasiūlyti. Ką nuveikti atras tiek klasikinių renginių, tiek muzikos ar šokių mėgėjai. Maisto bei gėrimų gurmanai taipogi nebus nuvilti. Londonas yra didžiulis miestas ir mes atrinksime geriausius ir įdomiausius renginius švenčių metu.

Koks yra šios mobiliosios aplikacijos veikimo procesas: kiek kainuoja įsigyti, pagal ką atrenkami pasiūlymai, ką siūlote YPlan klientams?
Rytis: YPlan appsas yra nemokamas! Jį parsisiųsti gali kiekvienas, turintis iPhone telefoną, surinkęs šią nuorodą: http://yplanapp.com/app, arba tiesiog paieškojęs YPlan Jungtinės Karalystės App Store.  Kiekvieną dieną YPlan rodo iki 10 įdomiausių renginių Londone – nuo teatrų iki cigarų degustavimo ar šachmatų, bokso varžybų. Kiekvieną dieną sąrašas yra naujas ir vis kitoks, o daugelis renginių turės ir specialią YPlan nuolaidą (iki 100% - taip, į kai kuriuos renginius išsiderame nemokamus bilietus ir atiduodame juos nemokamai savo klientams), arba kitą papildomą daikčiuką (pvz. nemokama taurė vyno perkant galerijos pristatymo bilietą). Visas renginio užsakymo procesas užtrunka 5 sekundes ir tik 2 paspaudimus. Taigi, gali būti spontaniškas ir tą patį vakarą nuveikti ką nors įdomaus. 

Jei YPlan programa yra nemokama, iš ko uždirbate, mokate atlyginimus?
Viktoras: YPlan uždirba pinigus iš renginių organizatorių už kiekvieną pirkimą paimdami sutartą procentą. Vartotojai moka tik tiek, kiek nuo pradžių buvo nustatyta - YPlan neprideda jokių papildomų mokesčių. Taip pat nerodome jokios reklamos, nes tai gadina produktą.

Kas sunkiausia kuriant/auginant įmonę?
Viktoras: Sunkiausia yra pradžia, nes a) niekas nežino kas tu toks, todėl yra sunku rasti finansavimą, samdyti žmones (ypač kai bandai juos įtikinti išeiti iš puikių darbų ir kompanijų); b) niekas neaišku, kaip kas veiks ar neveiks – tad tenka viską bandyti ir mokytis; c) viską tenka daryti pačiam, nes nėra kas pasirūpins ofisu, dokumentais, finansais, mokesčiais, teisininkais…  Bet kiekviena diena išmoko be galo daug. Svarbiausia verslininko savybė – niekada nebūti frustrated ir nepriimti „ne“ kaip atsakymo. Gyvenime viskas yra įmanoma, vienintelis klausimas yra „kada“, o ne „ar“. 

Ką būtinai patartumėte pradedantiesiems, būsimiems ar esamiems verslininkams?
Viktoras: Nesistengti visko suprasti pačiam. Pokalbiai su sėkmingais verslininkais išmoko nepalyginamai daugiau nei knygų skaitymas ir paties paieškos internete. Žinoma, skaityti knygas ir internete daryti paiešką reikia, bet to nepakanka – kur tik įmanoma, verta mokytis iš kitų sėkmingų žmonių sėkmės ir nesėkmės istorijų. 

Jūsų verslo autoritetas?
Rytis: mano autoritetas yra Jay Bregman, kompanijų Hailo ir eCourier įkūrėjas. Jaunas, be proto darbštus ir daug dirbantis, protingas, teisingas. 
Viktoras: Elon Musk, vienas PayPal kūrėjų, dabar dirbantis prie Tesla ir SpaceX kompanijų. Nepaprastai plataus intelekto ir didelių užmojų verslininkas.

Kaip manote, kas labiausiai lemia verslo sėkmę?
Rytis: Nebūtinai šia tvarka, bet penki svarbiausi kriterijai mano galva yra a) nuoširdus išorinis verslininko kuklumas, bet didžiulės vidinės ambicijos (ne atvirkščiai!), b) sunkus darbas (kiek reikia, tiek dirbi), c) atsakymo „ne“ nesupratimas, d) teisinga komanda, e) mokymasis iš kitų sėkmingų žmonių. 

Įsivaizduoju, kad nuosavo verslo kelias nelengvas. Bet kas jus labiausiai džiugina tame kelyje?
Rytis: Labiausiai džiugina, kai 99% žmonių tikina, kaip kažkas nepavyks, bet tu matai kaip padaryti, kad pavyktų – ir pavyksta. Taip mums nutinka kiekvieną dieną, ir tada negatyvieji stebėtojai žiūri ir sako „oho, jiems sekasi“ (pvz. investuotojai, kurie nusprendė neinvestuoti į YPlan, žmonės, kurie manė, kad mūsų idėja per sudėtinga ir panašiai). Yra labai lengva žiūrint televizorių ir valgant popkornus kalbėti, kaip tas ar anas nesigaus, arba kodėl valgančiajam nebūtų verta imtis didesnio ar įdomesnio projekto ar verslo. Tačiau tai ir sukuria galimybes darbštiems, ambicingiems žmonėms, sukurti įdomias, vertingas kompanijas, kurios padeda pakeisti pasaulį. 
Viktoras: Nepaprastai smagu kas dieną dirbti su protingais, darbščiais ir aistringais žmonėmis, kurie tiki ta pačia idėja. Tik dirbami kartu galime pasiekti užsibrėžto tikslo paversti YPlan didžiule tarptautine kompanija. Kasdienę įtampą padeda išsklaidyti didžiulis sužadėtinės Rasos, šeimynos bei draugų palaikymas. Esu jiems nepaprastai už tai dėkingas.

Kaip atsipalaiduojate po darbo dienos?
Rytis: Darbo diena paprastai baigiasi apie 11 valandą vakaro arba vėliau. Tad atsipalaidavimo funkciją atlieka miegas. Stengiamės išleisti vienas kitą dienos ar dviejų atostogų kartas nuo karto, nueiname į sporto klubą, retkarčiais žaidžiame krepšinį už Londono „Kyborgų“ komandą. 

Jau ilgai gyvenate Londone. Ar šis miestas jau tapo jums namais?
Viktoras: Namai yra ten, kur šeima, o mūsų šeimos yra tarp Londono ir Lietuvos.

Papasakokite apie Anglijoje sutiktus lietuvius. Juk dažnai sakoma, kad nuo jų reikia bėgti. Ar taip manote?
Rytis: Tikrai ne. Londone yra daugybė nuostabių lietuvių, su kuriais dažnai bendraujame. Netgi YPlan, be mudviejų, dirba dar trys lietuviai.

Ar jums kada nors gyvenime siekiant karjeros, kuriant verslą trukdė tai, kad jūs esate iš mažos šalies?
Viktoras: Tai, kad esame iš Lietuvos, niekada netrukdė. Jei daug dirbi ir moki anglų kalbą, galimybės tokios pačios kaip ir vietinių anglų.

Ar planuojate grįžti į Lietuvą?
Rytis: Kol kas planuose – pasaulio užkariavimas su YPlan, ant ko šiuo metu ir fokusuojamės 100%. 

Jūsų palinkėjimas skaitytojams.
Džiaugtis galimybėmis, kurių yra apstu, ir griebti jas nedvejojant. Niekada nebūna tinkamo laiko daryti gyvenime kažką labai naujo ir didelio, tad verta tiesiog imti ir daryti. 

Dosjė

Rytis Vitkauskas (28 m.), vilnietis, 2003 m. baigė Vilniaus Licėjaus Tarptautinio bakalaureato klasę. Nuo 19 metų gyvena ne Lietuvoje. Baigė bakalauro mokslus Vokietijoje, Jacobs universitete Bremene (2003-2006), tada Verslo Administravimo magistrą JAV, Harvard verslo mokykloje (2006-2008), ir nuo 2008 metų iki dabar gyvena Londone, kur iki 2011 metų vasaros dirbo vice prezidentu rizikos kapitalo kompanijoje Summit Partners.
Viktoras Jucikas (31 m.), kilęs iš Birštono, baigė KTU gimnaziją, bei kompiuterijos bakalaurą KTU (1999-2003) ir Informatikos (Computational Science) magistrą Vokietijoje, Jacobs universitete Bremene (2003-2005). Nuo 2005 gyvena Londone, iki 2011 metų vasaros dirbo vykdančiuoju direktoriumi (Executive Director) kompanijoje Goldman Sachs, vienerius metus vadovavo Londono lietuvių Sičio Klubui.

Raktažodžiai: VerslasYPlaniPhone

Straipsnio komentarai

  • saunuoliai vyrai! jusu app jau turiu savo tabletej, leksim su draugemis i renginuka savaitgali.. Aciu Jums uz nuostabu pavyzdi jauniesiems lietuvaiciams! Sekmes
    7. Ligi // Lapkričio 26, 2013 // 15:35
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Fantastiški du jauni žmonės, puikūs užmojai, didžiulis intelektas ir pagirtinas kuklumas (kas daugeliui šiandienos jaunų žmonių nebūdinga). Ir labai įdomus straipsnis. Linkiu šiems jauniems vyrams kuo didžiausios sėkmės, neabejoju, jog ji bus labai didelė.
    6. Mindaugas // Gegužės 6, 2013 // 19:29
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • malonu ir skaityti toki straipsni! saunus vaikinai! as buvau parsisiuntusi juju minetaji app'a , bet istryniau nes nenaudojau... dabar suzinojus, jog lietuviu sukurtas vel parsisiusiu :) :) ir naudosiu!
    5. vejune // Balandžio 11, 2013 // 21:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuoliai, bet gauti pinigus tai maziau nei puse darbo. Tikiuosi, vaikinai ir toliau neatsipalaiduos ir atpirks investuotus pinigus
    4. M // Balandžio 11, 2013 // 02:15
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • jo respects bicams:) baltas pavydas tokiem zmonems, kurie tiksliai zino ko nori, buria komandas, turi idejas, jas ima drasiai gimdo ir augina, daugiau tokiu........
    3. tom // Balandžio 5, 2013 // 14:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Ir protingi, ir paziureti visai nieko (raumenukai neblogi ten papludimyje - tokie nei perdaug, nei per mazai:)) O dabar bus ir turtingi!:D Svajoniu vyrai tiesiog:) Zodziu, faini tie musu lietuviai:))
    2. Ela // Balandžio 5, 2013 // 14:10
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • wow. na, tikrai ispudingos abieju vyru dosje. linkiu didziausios sekmes! :)
    1. Vika // Balandžio 5, 2013 // 12:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • wow. na, tikrai ispudingos abieju vyru dosje. linkiu didziausios sekmes! :)
    1. Vika // Balandžio 5, 2013 // 12:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Ir protingi, ir paziureti visai nieko (raumenukai neblogi ten papludimyje - tokie nei perdaug, nei per mazai:)) O dabar bus ir turtingi!:D Svajoniu vyrai tiesiog:) Zodziu, faini tie musu lietuviai:))
    2. Ela // Balandžio 5, 2013 // 14:10
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • jo respects bicams:) baltas pavydas tokiem zmonems, kurie tiksliai zino ko nori, buria komandas, turi idejas, jas ima drasiai gimdo ir augina, daugiau tokiu........
    3. tom // Balandžio 5, 2013 // 14:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuoliai, bet gauti pinigus tai maziau nei puse darbo. Tikiuosi, vaikinai ir toliau neatsipalaiduos ir atpirks investuotus pinigus
    4. M // Balandžio 11, 2013 // 02:15
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • malonu ir skaityti toki straipsni! saunus vaikinai! as buvau parsisiuntusi juju minetaji app'a , bet istryniau nes nenaudojau... dabar suzinojus, jog lietuviu sukurtas vel parsisiusiu :) :) ir naudosiu!
    5. vejune // Balandžio 11, 2013 // 21:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Fantastiški du jauni žmonės, puikūs užmojai, didžiulis intelektas ir pagirtinas kuklumas (kas daugeliui šiandienos jaunų žmonių nebūdinga). Ir labai įdomus straipsnis. Linkiu šiems jauniems vyrams kuo didžiausios sėkmės, neabejoju, jog ji bus labai didelė.
    6. Mindaugas // Gegužės 6, 2013 // 19:29
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • saunuoliai vyrai! jusu app jau turiu savo tabletej, leksim su draugemis i renginuka savaitgali.. Aciu Jums uz nuostabu pavyzdi jauniesiems lietuvaiciams! Sekmes
    7. Ligi // Lapkričio 26, 2013 // 15:35
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta