Balandžio 20, 2015
Lietuvis architektas Londone kuria ir indus
Barbora Grigaliūnaitė
Vienas iš Justo Silkausko kurtų indų.

Vieną šaltą lietuviškos žiemos dieną „Londonietė” apsilankė Vilniuje įsikūrusiame restorane „Stebuklai”. Akį patraukė ne tik įmantrūs patiekalai, bet ir itin dailūs ir niekur kitur nematyti restorano indai. Pasirodo, indų autorius yra jaunas šiuo metu Londone gyvenantis ir dirbantis architektas iš Lietuvos – Justas Silkauskas. 

Londone geriau žinomas kaip Justin Silke, vyras prieš keletą metų čia atvyko studijuoti, o gavęs pirmąjį darbą pasiliko. Justas pasakojo, kad nesvarbu kur – Lietuvoje ar Angijoje – būti architektu nėra lengva. Darbo pliusai visame pasaulyje yra panašūs, tačiau, darbo organizavimas, projekto planavimo stadijų paprastumas ir galiausiai procesų skaidrumas yra esminiai skirtumai tarp darbo Jungtinėje Karalytėje ir Lietuvoje.

„Kalbant apie klientus ir galimybes - jų yra įvairiausių abejose šalyse, tačiau galimybių kokybiškai architektūrai Jungtinė Karalystė gali pasiūlyti daug daugiau”, - sakė 2015-iais Didžiosios Britanijos dizainerių reitinge 47-tą vietą užimantis architektas (pagal „World Design Rankings”).

Londone dirbantis architektas Justas Silkauskas. Asmeninio archyvo nuotr. Londone dirbantis architektas Justas Silkauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvenant tokiame dideliame mieste, nuolat atsiveria įvairiausios, dažnai netikėtos galimybės. Architektas pasakojo, kad gyvendamas Londone turi galimybę stebėti, kaip žmonės iš skirtingų pasaulių su skirtingomis patirtimis kartu dirba ir gyvena. „Tai yra mano pagrindinė sąsaja su realybe. Įkvėpimo pasisemiu iš mane supančių žmonių ir miesto”, - aiškino Justas.

Nuo pastatų projektavimo iki indų kūrimo

Pasakodamas apie idėjos projektuoti ne tik pastatus bet ir kitus objektus pradžią, Justas aiškino, kad architektūroje nuo susitikimo su klientu iki projekto realizacijos praeina daugybė laiko. 

„Darbas užima daug laiko. Tik projekto eigoje pradedi viską įsivaizduoti detaliau – renkiesi ne tik tarp fasado ar interjero medžiagų, įsivaizduoji, kaip erdvėje atrodys detalės, kaip joje gyvens ar ja naudosis žmonės. Taip natūraliai kilo noras šias vizijas realizuoti”, - dėstė J. Silkauskas.

Meninkas taip pat pastebėjo, kad dirbant su mažesnės apimties darbais, pavyzdžiui. indais ar baldais, rezultatų pasiekti ir tobulėti galima greičiau. „Tai nereiškia, kad tolstu nuo architektūros, tai tik praturtina mano architektūrinį suvokimą”, - kalbėjo architektas.

Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.
Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.
Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.

Architektą domina viskas

„Mane domina įvairių objektų dizainas ir technologijos, bet kol galėsiu įvardinti mėgstamiausią, turės praeiti šiek tiek laiko”, - sakė Justas. 

Justas nenorėjo išskirti jokių jam įdomiausių objektų dėl paprastos priežasties – su kiekvienu nauju projektu jis įgauna vis daugiau vertingos patirties. 

„Ne tik įsivaizduoju projektą, bet ir dalyvauju gamybos procese. Kadangi daugelyje sričių esu savamokslis, mano patirtis ir informacija kol kas yra ribota. Dažniausiai stengiuosi rinktis dar nemėgintas medžiagas ar gamybos būdus”, - aiškino iššūkius mėgstantis vyras.

Prie indų kūrimo patraukė dydis

Indus projektuoti Justas pradėjo manydamas, kad mažesnių objektų projektus bus daug lengviau įgyvendinti realybėje. Tačiau, pasirodė, kad taip nėra. Kiekvienas amatas turi savo specifiką, daiktui sukurti naudojamos skirtingos technikos ir medžiagos. 

Vienas iš pirmųjų Justo sukurtų indų rinkinių buvo pavadintas „For One II”, kuris 2014 metais pelnė prestižinį sidabrinį „A’Design” apdovanojimą.

Indų rinkinys „for One II". Asmeninio archyvo nuotr. Indų rinkinys „for One II". Asmeninio archyvo nuotr.

Po to sekė ir pirmasis komercinis užsakymas, įgyvendintas su lietuvių kompanija „Owls in Bowls”, kuri specializuojasi rankų darbo keramikinių dirbinių gamyba bei platinimu. 

Taip atsirado bendras projektas su restoranu „Stebuklai”. Justas pasakojo, kad dirbti buvo idomu dėl reiklaus kliento ir unikalios indo funkcijos. „Indas susideda iš trijų dalių ir gali būti naudojamas skirtingoms situacijoms. Norėta, kad indas maistą paverstu daugiau nei valgiu”, - aiškino jaunas vyras.

„Esu labai patenkintas mūsų bendradarbiavimu, smagu matyti, kad išskirtinės vietos nori turėti išskirtinius indus”, - džiaugėsi architektas.

Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.

Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.

Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas. Restoranui „Stebuklai" sukurtas indas.

Nors projektas su restoranu buvo vienkartinis, su kompanija „Owls in Bowls” Justas bendradarbiauja iki šiol. Netrukus pasirodys ir antrasis menininko kūrinys pavadinimu „Vika”. Tai juodos akmens masės, trijų dalių indų rinkinys, kuris bus parduodamas „Owls in Bowls” interneto parduotuvėje.

Indų rinkinys „VIKA". Asmeninio archyvo nuotr. Indų rinkinys „VIKA". Asmeninio archyvo nuotr.

„Kuriant šį indų rinkinį, daug valandų buvo praleista diskutuojant, renkantis tinkamiausias medžiagas, technologiją, tobulinant dizainą. Visas dėmesys buvo skirtas indų funkcionalumui. Buvo siekiama, kad kasdienis valgymas taptu ritualu, o pusryčiaujant, pietaujant ar tiesiog užkandžiaujant būtų sužadinti visi potyriai”, - idėją aiškino Justas. 

Indų kūrimas – ne vienintelė aistra

Įgyventintas „Jaguar" automobilio dizainas. Asmeninio archyvo nuotr. Įgyventintas „Jaguar" automobilio dizainas. Asmeninio archyvo nuotr.

Jungtinėje Karalystėje Justas Silkauskas jau spėjo pagarsėti ne tik architekto darbu ar indų kūrimu. Praėjusiais metais Justo vardas nuaidėjo Londono Clerkenwell dizaino savaitės metu, kai vyro kurtas automobilio dizainas laimėjo „Jaguar” automobilių kompanijos skelbtą konkursą. 

Įgyventintas „Jaguar" automobilio dizainas. Asmeninio archyvo nuotr. Įgyventintas „Jaguar" automobilio dizainas. Asmeninio archyvo nuotr.

„Buvau labai pamalonintas sužinojęs, kad tapau konkurso laimėtoju. Dizaino sprendimas siūlė automobilį išmarginti energingais grafitinio pieštuko šrichtais. Tai simbolinė išraiška, kuri buvo tinkama atspindėti „Jaguar” kompanijos vertybes. Manau, šie elementai ir nulėmė netikėtą projekto sėkmę. Tai buvo nepakartojama patirtis”, - įspūdžiais dalinosi dizaineris.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai