Liepos 31, 2015
Protėvių tradicijas tęsiantis vyndarys uždaro pavasarį į butelį
Gabija Lunevičiūtė, Good Mood Travel Magazine
Vyriškis Lietuvos kultūros paveldo statusą turintį vyną gamina pagal šimtametį receptą. © Good Mood Travel Magazine nuotr.

Nuo Kauno iki Jurbarko nusidriekęs plentas palei didžiausią Lietuvos upę Nemuną dėl spindinčio upės sidabro ir jį juosiančios žalumos vadinamas Rojaus keliu. Važiuojant iš už posūkių išnyra dvarų ir pilių mūrai, lyg iš sreito papilti piliakalniai, porinantys kunigaikščių laikų legendas. Pravažiavus nedidelį miestelį Jurbarką, tiesiai už tilto per Nemuną pasitinka mažas miestelis Kiduliai, garsėjantis Juozo Vilkenio gaminamais vynaJuozis.

Good Mood Travel Magazine nuotr. Good Mood Travel Magazine nuotr.

Giminės tradicijas tęsiantis Juozas gamina tautinio paveldo ženklą turintį baltą pienių vyną, šešių rūšių uogų raudonąjį vyną, juodųjų serbentų raudonąjį vyną ir rožinį vyną su mėta. Jo paties rankomis statytoje kavinėje galite ne tik paskanauti lietuviškos vasaros skonių vyno, bet ir susipažinti su Juozo filosofija.

„Dar būdamas trimetis pyplys įsikibdavau seneliui į skverną ir, kaip mokėjau, taip padėjau gaminti vyną. Senelis sakydavęs turįs giminės vyndarystės tradicijų tęsėją“, – prisimena šešiasdešimtmetis vyndarys Juozas. Šiandien pagal 130-ies metų senumo receptą, o gal ir dar senesnį, dabar jau sunku atsekti istorijos gijas, gaminami vynai į mažą Kidulių miestelį sutraukia žmones iš visos Lietuvos. Ypatingai pamėgtas baltasis pienių žiedų vynas.

Good Mood Travel Magazine nuotr. Good Mood Travel Magazine nuotr.

Good Mood Travel Magazine nuotr. Good Mood Travel Magazine nuotr.

„Apie pienių vyną išgirdęs žmogus visada susidomi, kaip vynas gali būti iš pienių, ir nori jo paragauti. Pienių vynui reikia tik pienių žiedų, vandens, cukraus ir ankstyvo, pienių medaus. Ir mano senelis tokį darydavo, ir jo senelis – esu jau penkta vyndarių karta šeimoje. Dauguma vyndarių teigia, kad pienė, kaip ir visos kitos žolės, yra silosas, tad gero vyno iš jų negali būti. O aš tai paneigiu. Tai yra geras, išskirtinai skanus vynas“, - pasakoja kidulietis, pagal senelio receptą gamintantis ne tik pienių, bet ir raudoną šešių uogų vyną. Šis gimsta iš trijų miško ir trijų sodo uogų: mėlynių, spanguolių, aviečių, vyšnių ir dviejų rūšių serbentų.

Pasak vyndario Juozo Vilkenio, pienių vynas prieš porą šimtų metų buvo net populiaresnis nei vynuogių vynas, jį jau XVIII a. gamino Europoje, Azijoje, Amerikoje. Ir tik vėliau jį išstūmė vynuogių vynas, kurį gaminti yra paprasčiau, ir, ko gero, pigiau. Lietuvoje tautinio paveldo ženklą turintį pienių vyną gamina tik Juozas Vilkenis. Pasak jo, pievoms ir laukams pasipuošus geltona pienių paklote reikia suskubti nurinkti pienių „derlių“, mat pavėlavus visas vynas gali nuskristi baltais pūkais tolyn.

Good Mood Travel Magazine nuotr. Good Mood Travel Magazine nuotr.

„Vienam buteliui pienių vyno reikia dviejų šimtų pienių žiedų, maždaug tokio glėbio - taria Juozas ir skėsteli rankom. Pavasarį su šeima ir gretimos mokyklos mokiniais prirenkame šešias tonas žiedas. Mokiniai uždirba, mes surengiame šventę, pabūname kartu. Taip pat kartu, bendruomeneniškai renkame ir raudonam vynui reikalingas uogas“.

Good Mood Travel Magazine nuotr. Good Mood Travel Magazine nuotr.

Juozas sako vyną galintis padaryti iš bet kokio produkto: burokėlių, morkų, kavos, miežių. Daug metų eksperimentavęs, klausęs draugų ir giminių įvertinimų padarė išvadą, kad geriausia tai, kas perduodama iš kartos į kartą, o sėkmė ateina tik per mylimą darbą.

Visą straipsnį skaitykite „Good Mood Travel Magazine".

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai