Sausio 2, 2015
Iš meilės kepinių tešlai londonietei gimė verslas (foto)
Aistė Meškutavičienė 4
Tortui, nuo kurio išvaizdos iškart tysta seilės, nereikia didelių investicijų puošybai. Juk svarbiausias - turinys. © Asmeninio archyvo nuotr.

„Medutis” man primena Lietuvą, namus, o „Tiramisu” – mylimąją Italiją”, – pasakoja Giedrė Dromantaitė, jau penkerius metus gyvenanti Londone. 32-ejų londonietė, kurią į Didžiąją Britaniją atvedė meilė, jau daugiau nei pusę metų čia sėkmingai vysto savo konditerijos ir kepinių verslą.

Gyvenimas svetur Giedrei ne naujiena. Būdama 19-kos ji pirmą kartą išvyko į saulėtąją Italiją, kur įsidarbino duonos kepyklėlėje. Vėliau sekė darbas vieno didžiausių šios šalies restoranų tinklo „Fratelli la Buffola“ įmonėje. Tačiau atidavusi apie šešerius metus Italijai, mergina nusprendė grįžti į Lietuvą, vėliau persikraustė į Didžiąją Britaniją.

„Aplinka, atmosfera, oras – viskas Anglijoje priminė Lietuvą. Ne vieną kartą anksti rytą tekant saulei, važiuodama į darbą, esu sau pasakiusi: „Kaip man čia gera“. Tai mano antrieji namai“, džiaugiasi Giedrė.

Dviejų vaikų mama per motinystės atostogas ėmėsi įgyvendinti seną svajonę – turėti savo kepinių verslą. Tad Giedrė, užmigdžiusi mažylį, savo namų virtuvėje kepa tortus bei dekoruoja konditerijos gaminius.

Išbandė ne vieną sritį

Konditerė įstikinusi, kad kiekvieno gyvenime skanumynai visada buvo ir bus, gal ne visada tiesiogiai. 

„Mama ir močiutė kepdavo įvairius skanumynus, o aš joms padėdavau valgydama žalią tešlą”, šypsodamasi prisimena  Giedrė.

Tačiau, pasak londonietės, idėją pradėti savo konditerijos ir kepinių verslą Didžiojoje Britanijoje, jai pasufleravo Napoleono Hillo knyga „Mąstyk ir būk turtingas”.

„Savirealizacijos ieškojau ne vienerius metus. Išbandžiau galybę sričių: nagų priauginimą, manikiūrus, pedikiūrus, papuošalų gamybą, piešimą ant veido, taip pat galvojau apie savo grožio saloną ar net itališkų batų importavimą į Didžiąją Britaniją”, apie neišpildytas verslo idėjas pasakoja Giedrė.

Tačiau galiausiai mergina pasirinko kepinių dekoravimą bei kepimą pagal užsakymus, nors visi Giedrės konditerijos šedevrai prieš tai buvo matomi ir išbandomi tik šeimos rate ar bendradarbių būryje.

„Mano kepiniai yra „naujagimiai", nes šią veiklą pradėjau tik prieš pusę metų. Tačiau visos virtuvės gudrybės ir subtilumai man ne svetimi. Juk maisto srityje sukuosi jau dešimt metų, iš kurių penkerius – čia, Didžiojoje Britanijoje,” – sako ambicinga londonietė.

„Tai, ką dabar darau, yra tik įžanginis žingsnis einant tikslo link. Noriu pradėti ruošti ir dekoruoti desertų stalus. O po to sektų visų švenčių vestuvių, gimtadienių, krikštynų puošimas.”

Pradėti verslą Didžiojoje Britanijoje Giedrai nepasirodė nėra sunku. Svarbiausia – mokėti kalbą ir turėti prieigą prie interneto.

„Vienintelis dalykas, kuris gali kelti stresą – virtuvės higienos reikalavimai. Didžiojoje Britanijoje bet kokia patalpa, kurioje gaminamas maistas, turi būti patikrinta, nesvarbu kur ji bebūtų, ar namuose,  ar mašinoje”, aiškina pašnekovė.  

Netrūksta ir konkurencijos. „Lietuvaitės kepinių ir jų dekoravimo srityje iš tiesų labai gabios,” – atvirauja Giedrė.

„Wow!” tortai

Anot kepinių specialistės, Didžioji Britanija turi labai plačią pasiūlą įvairių ingridientų, tad visko, ko reikia darbui, ji randa šalia.

Daugiausiai Giedrė sulaukia užsakymų gimtadieniams. Visų klientų pageidavimų sąrašai dažniausiai apsiriboja dviem punktais – torto jie nori skanus ir gražus.

„Visada stengiuosi savo gaminius pateikti su „Wow”, „Oho” faktoriumi ir netgi pranokti klientų lūkesčius”, – sakė Giedrė. „Wow” efektu mergina vadina kepinio skonį ir pateikimą. Kepdama tortus, ji sako visada bandanti vadovautis posakiu: „Think out of the box”.

Pačiai londonietei mieliausi širdžiai ir skaniausi – „Medutis” bei „Tiramisu”. Jų suvalgyti mergina gali ne vieną gabalėlį.

Sūrus pyragas

„Kartą bendradarbis paprašė dekoruoti jo keptą pyragą, kuris buvo ruošiamas labdaringam koncertui. Viskas puikiai pavyko. Tiesa, pyragas buvo labai paprastas, minimalistinis, tad puošiau šviežiomis uogomis. Tačiau kai atėjo laikas skanauti, paaiškėjo, kad pyragas ne su cukrumi, o su druska. Tiesiog šių prieskonių indeliai gaminant buvo sumaišyti,” – naujo verslo kuriozus pasakoja lietuvaitė.

„Istorija baigėsi tuo, kad, deja, keli vakaro dalyviai sužinojo, ką reiškia sūrus pyragas. Vėliau jį teko išmesti.“

O čia mėgiamiausio konditerės deserto - tiramisu - receptas. Pačios desertų gamintojos pagerintas. Giedrės pavyzdys rodo, kad pradėti savo verslą nėra labai sudėtinga - tereikia aistros ir meilės skanumynas. Dar pravers ir keli Giedrės patarimai pradedančioms kepėjoms.

Štai kaip dar įstabiai gali atrodyti Giedrės kepami tortai. Tokį ir pjauti gaila būtų, ar ne?

Straipsnio komentarai

Panašūs straipsniai