Gegužės 27, 2010
Ar vyrai įkanda 'Seksą ir Miestą'?
JURGITA VEČKYTĖ, 3

Jau penktadienį JK kino teatruose pasirodys antrasis 'Sex & The City' (Sekso ir Miesto) kino filmas. Istorijos ir herojų nenagrinėsime, filmo neapžvelgsime ir nekritikuosime. Šį kartą Jurgita pasakoja, ką apie filmą mano vyrai ir ji pati, kaip moterų atstovė
 
Dvi savaites mano adresu plaukia kvietimai iš draugių, kolegių, pažįstamų: penktadienį susitinkam kokteilių bare, išgeriam Cosmopolitan ir einam į kiną. Pradžioje nesupratau, kodėl jos visos tų Cosmopolitan taip užsigeidė, kai šiaip dažniausiai renkamės 'house white wine'. Bet tereikėjo atsiversti pirmą pasitaikiusį žurnalą, kad mano atmintis sugrįžtu  - juk pasirodo antrasis 'Sex & The City' kino filmas. 
 
Kad ir kaip norėčiau pasirodyti indviduali, protinga, nepasiduodanti toms paviršutiniškoms serialo herojėms, dievinančioms vyrus ir batus, tačiau nepajuntu kaip sucypiu, kad 'taip, būtinai einame'. Tad nenuostabu, kad milijonai pasaulio vyrų penktadienio vakarą namuose tūnos vieni, kol jų žmonos, draugės, sesės, mamos krykštaus kino teatruose. 
 
Prisimenu kaip pirmąsias 'Sekso ir Miesto' serijas išvydau Lietuvoje. Tuomet dar gyvenau su tėvais ir visai netyčia visi likome vakaroti prie televizoriaus. Juk žinote tą jausmą, kai kambaryje įsivyrauja nejauki tyla ir girdėti tik iš malonumo šaukiančios Samantos dejonės.  Sekso scenos filme tuomet atrodo trunka amžinybę: visi lyg niekur nieko žiūrime į ekraną, nes juk neparodysi, kad tai verčia tave jaustis nejaukiai, bet viduje taip negera, kažko gėda, kol galiausiai mama paklausia, 'gal kam arbatos', ir išeina į virtuvę. 
 
Visai kiti jausmai užplūdo, kai po kelių metų, jau pradėjusi savarankišką gyvenimą, serialą žiūrėdavau su draugėmis. Taip, ne paslaptis, kad milijonams pasaulio moterų 'Sekso ir Miesto' draugės yra įkvėpimas, pavyzdys kaip reikia rengtis, elgtis ar nesielgti su vyrais, kaip reikia norėti  batų ir rankinių, kambario dydžio spintų. Geriausių draugių grupelėje kaip tik buvome keturios. Ir prasidėjo tapatinimai – kuri yra kuri. Aš, žinoma, labai norėjau būti Carrie ir net, kiekvieną kartą prisėdusi prie kompiuterio, ėmiau vaipytis panašiai kaip pagrindinė serialo herojė, rašydama savo skiltį žurnalui. 
 
Logiškai pagalvojus, bepigu kokioms niujorkietėms ar londonietėms susikurti savo 'Sekso ir Miesto' scenarijus. Kokteilių barų šimtai, pigesnių dizainerio batų ir drapanų galimą paieškoti 'TK Maxx' parduotuvėse Londone ar kokiame didžiuliame 'mole' Amerikoje, o ir vyrų čia pulkai. Tik spėk vaikščioti į tuos romantiškus pasimatymus, o paskui skambinėti draugėms ir aptarinėti detales. 
 
Gimtinėje sunkiau. Visų pirma, kaip sako mano draugė, į tokio amžiaus senes Lietuvoje niekas nežiūri. O dar jei į kokias 'Absento fėjas' atplasnotum apsirengusi kaip Carrie: tik pirštais užbadytų. Džinsiukai ir gražesnė palaidinukė savaitgalio vakarui čia būtinybė. Elgtis kaip Samantai  nepatartina: juk nesinori permiegoti su visais pažįstamais vyrais, kuriuos vos ne kasdien sutinki pakeliui į darbą. Mano trys geriausios draugės gyvena Vilniuje ir joms kartais išsprūsta nevilties šūksnis, kad 'Lietuvoje vyrų nėra'. Gal ne tai, kad nėra, bet mažai ir netokie. O ir gėjų draugą, su kuriuo kartais vaikščioja Carrie, tėvynėje turėti ne prestižas, ypatingai po paskutiniųjų įvykių. Tad kaip bebūtų gaila, 'išlaužti' 'Sekso ir Miesto' stiliuko Lietuvoje neįmanoma. 
 
Visas pasaulio moteris užkariavusios keturios draugės vyrams – tamsus miškas. Rašydama šiuos pamąstymus bandžiau iškamantinėti savo draugą, ką jis galvoja apie serialą bei kino filmą. Jis tik numykė, kad nieko negali pasakyti, nes nematė nei vienos serijos (nors galvą galiu guldyti, kad matė) ir kad turi svarbesnių reikalų nei mąstyti apie, jo žodžiais, bobiškus filmus. Pažįstamų tarpe atsirado tik trys, kurie mielai sutiko 'išreikšti savo nuomonę', kurią rasite apačioje. 
 
Kiek teko vartyti britų spaudą, 'Seksą ir Miestą' jie lygina su futbolu: mylimas visame pasaulyje, suburiantis draugėn moteris, kartais pravirkdantis. Ir kaip moterys niekada nesupras futbolo 'offside' taisyklės, taip vyrai niekada nesuvoks, kaip mums gali patikti istorijos apie keturias senmerges.  
 
Bet, pasirodo, yra vyrų dievinančių 'Seksą ir Miestą'. Kaip žurnalui 'Stylist' pripažino knygos 'How To Lose Friends And Alienate People' autorius Toby Young, Samantos Jones herojės išradimas yra vienas geriausių dalykų, kas tik gali nutikti vyrams. Jei seniau sėkminga, žavi, pasitikinti savimi moteris atrodė neprieinama ir net nežiūrėdavo į kokių nevykėlių jaunuolių ar nuobodžių, nepatrauklių bankininkų pusę, tai dabar tapo savotiška mada, kad moterims vos ne bet koks vyras yra geras vienos nakties nuotykiams, be jokių įsipareigojimų. “Vyrams nebereikia klauptis ant kelių, žadėti amžinos meilės, mėnesių mėnesiais bandyti užkariauti jos širdį ir dovanoti deimanto žiedą. Tereikia užsakyti taurę Cosmopolitan”, - šmaikštauja rašytojas ir mano, kad viso pasaulio vieniši vyrai turi dėkoti filmo kūrėjams už Samantos veikėją. 

Britų žurnalistas Justin Quirk tame pačiame žurnale serialą išdėjo į šuns dienas. “Moterys dažniausiai galvoja, kad vyrai šių istorijų nemėgsta, nes negali pakęsti 'įsivaizdinimo', madų demonstravimo gatvėje, herojų įnoringumo, - mano jis.  - S&M vyrai nemėgsta ne tik dėl banalių istorijų, paviršutiniškų pokalbių apie penių dydžius ar kovinių scenų nebuvimo, bet ir todėl, kad pažiūrėjus į tas keturias veikėjas nuomonė apie moteris smunka žemyn“. 
 
Labiausiai vyrai nemėgsta pagrindinės herojės Carrie. „Misterio Big ar Aidan'o vietoje aš bėgčiau. Persikelčiau gyventi į kitą miestą, šokčiau į kokią valtelę ir irčiausi kuo tolyn, pradėčiau naują gyvenimą kalnuose, net ryžčiausi plastinei operacijai, kad tik ji manęs nepažintų. Vyrai Carrie veikėjos tiesiog negali pakęsti. Ši moteris juos gasdina. Ji reikli, nestabilios psichikos ir rengiasi taip, lyg netyčia būtų įkritusi į labdaros dėžę, išsitepusi lipnia mase. Moterys jai viską atleidžia nes ji... turi batų”, - rašo žurnalo vyrams 'Shortlist' redaktorius. Pasak jo, keisčiausia, kad realiame gyvenime aukštas pareigas, gerai apmokamus darbus, šeimas ir atsakomybės jausmą turinčios protingos moterys,  žavisi trylikametės protu mąstančia Carrie, kuri neturi jokių įsipareigojimų ir dirba gal dešimt minučių per savaitę.

Panašūs pasisakymai dar kartą įrodo, kad vyrai visiškai nesupranta moterų. 'Seksas ir Miestas' – kaip meksikiečių muilo opera. Kad ir kokia nepasiekama mums atrodo svajonė apie mėlynakį vyrą, padovanojanti kambario dydžio spintą, vistiek žvelgiame į tas moteris su pavydu ir nuostaba, kaip į kokias meksikietes žvaigždes, filmuose pabundančias ir užmiegančias su makiažu.  
 
Mums šis serialas patinka ne tik todėl, kad čia daug gražių batų ir vyrų. Žinoma, filmo herojų paveikslai šiek tiek hiberbolizuoti, bet dauguma pasaulio moterų juose mato save: amžinus ieškojimus, nesėkmes, džiaugsmus ir ašaras, nerimą dėl žilstančių plaukų ar vienos kitos raukšlelės, bandymus patikti ir įtikti, suderinti šeimą ir karjerą, draugių svarbą. Pažiūrėjus filmą, ne tokia baisi atrodo mintis, kad  gyvenime gali nutikti ir taip, kad neturėsi vyro ir šeimos. Istorijoje sudėtos mūsų baimės ir svajonės. O batai ir vyrai – gražios dekoracijos. 
 
Štai ką apie 'Seksą ir Miestą' galvoja trys, sutikę savo nuomonėmis pasidalinti vyrai.
 
Rašytojas, žurnalistas Andrius Užkalnis: 

Man 'Sekso ir miesto' serialas ir filmai yra didelė paslaptis. Negaliu pasakyti, kad jie man nepatinka. Manau, kad jie padaryti labai profesionaliai, dialogas surašytas puikiai: galbūt taip pat gerai, kaip kokių 'Sopranų'.  
Galiu suprasti, kaip moterims gali patikti filmas apie keturias daugiau ar mažiau pavėpusias vištas, besiblaškančias tarp savo neurozių ir patenkančias iš vienos situacijos į kitą. Tai puiki pramoga. Ko negaliu suprasti, tai išsilavinusių, protingų moterų, kurios žavisi tomis nestabiliomis isterikėmis kaip sektinais pavyzdžiais ir, maža to, įkvėpimu. Negaliu patikėti, kad kai kurios feministės šį filmą laiko tam tikru progresyviu atskaitos tašku. 
Jei būčiau moteris ir kovotoja už moterų teises, tikriausiai apie 'Seksą ir miestą' rašyčiau pasipiktinimo kupinus laiškus į laikraščius. Šis serialas - tai begėdiškas ir negailestingas vyriškų stereotipų rinkinys: ką vyrai galvoja apie moteris. Herojės (o labiausiai - pulkelio vadovė ir pagrindinė herojė, Carrie) vaizduojamos kaip groteskiškai neracionalios, hormonų tąsomos, lengvai manipuliuojamos kiekvieno lėkšto ir apgailėtino šikniaus pašiauštais plaukais ir mėlynomis akimis. Jas kamuoja dėmesio deficitas, jos liguistai priklausomos viena nuo kitos ir kaip kūdikis žinduko reikalauja nuolatinės validacijos iš aplinkos. Tai negailestinga moters karikatūra. 
Filmas yra iš esmės apie nereiklių vyrų svajonę - kvailas, nuspėjamas ir lengvai valdomas tuštutes, kurios - kaip Pavlovo šuo - reaguoja į ribotą kiekį išorinių dirgiklių, kurių svarbiausios yra šampano kamščio pokštelėjimas ir lėkšti komplimentai. Seriale vaizduojamas idiotiškas polinkis prie batų ir skudurų turėtų, mano galva, žeisti kiekvieną moterį. Man, pavyzdžiui, patinka filmai 'Amerikietiškas pyragas', tačiau man į galvą neateitų laikyti šių komiškų ir nevisavertiškumo komplekso tąsomų onanistų būrelio sektinais pavyzdžiais. 
 
Donatas Padvelskis: 
   
Tą filmą aš žiūrėjau senai ir jau nebeatsimenu, kokias emocijas jis man kėlė. Atsimenu tik tiek, kad susidomėjau.  
Mano šito filmo žiūrėjimo tikslas buvo pabandyti įsibrauti į mūsų gražiosios lyties atstovių gretas ir bent jau pabandyti suprasti jų mąstyseną ir elgseną: visgi mums su jomis reikia pragyventi visą savo gyvenimą, todėl bent menkiausias supratimas labai padėtų kloti kelią į kokybiškesnius ir įdomesnius santykius. 
Tiesą pasakius iš filmo nieko naujo nesužinojau. Aš visados maniau, kad moterys mąsto labiau  emocijomis, o ne kaip vyrai - logika. Taip kad tas filmas patvirtino mano susiformavusį stereotipą apie moteris, ko ir tikėjausi. 
 
Fotografas Tomas Grižas:
 
Well... ką aš galiu pasakyti apie SM. Man patiko. Labai. Gal todėl, kad ir moterys man patinka. Labai. Kaip tik kažkurią čia dieną girdėjau kolegą pasakojant:  
- Kai tik pasirodė 'Seksas ir miestas', galvojau, tikrai neisiu žiūrėti tokio filmo. Man atrodė, kad tai bus dar vienas 'nieko gero', 'bobiškas' filmas. Tačiau po kurio laiko nuėjau. 
- Ir kaip? - klausiu. 
- Na, jau mačiau jį šešis kartus. 
Kodėl jis patinka moterims? Todėl, kad jis apie jas juk yra. Apie gražias, pasiturinčias, įdomias, kiek išprotėjusias... Gyvenančias daugelio moterų svajonių gyvenimą... Kuris, kaip teisingai yra paminėta pirmojo SM pradžioje, susideda iš dviejų 'L': Labels and Love... 

'Sex and The City 2' JK kino teatruose nuo gegužės 28 dienos

Raktažodžiai: KinasHolivudasSeksas ir MiestasSex & The City

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta