Balandžio 24, 2012
Andrių Mamontovą prieš pasirodymą Londone pakalbino BBC
LONDONIETĖ, 1
Nacionalinio britų transliuotojo BBC dėmesys nukrypo į vieną ryškiausių Lietuvos muzikos žvaigždžių – Andrių Mamontovą ir jo kuriamą Hamleto vaidmenį Eimunto Nekrošiaus spektaklyje. A.Mamontovas kartu su E.Nekrošiaus režisuotu „Hamletu“ birželio pradžioje pasirodys Londono Globe teatro scenoje.  
 
Kai Andriui Mamontovui, garsiausiai Lietuvos roko muzikos žvaigždei, 1996 m. buvo pasiūlytas Hamleto vaidmuo, jis gerokai nustebo, bet pasiūlymo neatsisakė ir jau penkiolika metų įkūnija šį Šekspyro herojų įvairių pasaulio šalių scenose, rašo BBC. Repeticijos truko devynis mėnesius, o pirmasis spektaklio variantas - septynias su puse valandos. Net ir dabar, gerokai patrumpintas, jis tęsiasi beveik keturias valandas (tiesa, yra ir trumpesnė, vos poros valandų versija).  

Anot BBC, muzikantui rankų nuleisti ir atsisakyti šio vaidmens neleidžia tiek darbas su vienu garsiausių Europos režisierių E.Nekrošiumi bei ypatinga pagarba Šekspyro pjesėms buvusioje Sovietų Sąjungoje: Sovietmečio Lietuvoje į kai kurias Šekspyro pjeses bilietus gauti galėjai tik atstovėjęs eilėje visą naktį. Komunistų partijos cenzūra Šekspyro nedraudė ir dažnai tai tapdavo vienintele alternatyva propagandinėms istorijoms apie sovietų herojus bei padėjo režisieriams siųsti žinią uždraustomis temomis.  
 
„Pasiilgstu tų slaptų žinučių, kurias gaudavome iš aktorių. Šiais laikais galime kalbėti atvirai, sakyti ką norime, todėl jų jau nebereikia. Teatras tapo pramoga“, - interviu BBC kalbėjo A.Mamontovas.  
 
Kita priežastis, dėl kurios Šekspyro pjesės buvo tokios populiarios – roko muzikos įtraukimas į garso takelį tais laikais, kai bet kokios Vakarų kultūros apraiškos buvo griežtai draudžiamos. „ACDC, Tina Turner, kuri buvo uždrausta dėl pernelyg seksualių pasirodymų, „The Stranglers“ ir „The Clash“ buvo vieni mano mėgstamiausių“, - prisiminė roko muzikantas.  
 
Lietuvos Nacionalinio dramos teatro meno direktorius Audronis Liuga vis dar prisimena 1982 m. pastatytą miuziklą „Romeo ir Džiuljeta“. „Tai buvo laisvės dvasia. Jaunatviškas, energingas spektaklis, paremtas improvizacija ir priimtinas kartai, kuri nelegaliai klausėsi „Beatles“ ar miuziklo „Jėzus Kristus – superžvaigždė“ įrašų“, - teigia Andrius Mamontovas. 
 
E.Nekrošiaus „Hamletas“ yra viena iš 37 teatro trupių pasirodysiančių Pasauliniame Šekspyro festivalyje Londono Globe teatre. 
 
„Hamleto“ istorija Sovietų Sąjungoje ganėtinai įdomi. Stalinui ši pjesė nepatiko, galbūt dėl aiškių paralelių tarp niūrios Hamleto aplinkos Elsinore bei Kremliaus sienų. Hamleto dėdė Klaudijus okupavo Hamletui priklausantį sostą – norintys čia ižvelgė Staliną paveržiantį valdžią iš Lenino bei triuškinantį savo konkurentus, pvz. Trockį. Simboliai ir paralelės tuo nesibaigia. Stalinas, nors ir būdamas teatro gerbėju, įsakė areštuoti ir nužudyti režisierių Vsevolod Meyerhold, kurio gyvenimo svajonė buvo pastatyti „Hamletą“. Esą jis net ironiškai kalbėjo, kad ant jo kapo bus iškaltas užrašas „Čia ilsisi žmogus, kuris niekada nerežisavo bei nevaidino Hamleto“. Po kankinimų bei nužudymo 1940 m. V.Meyerhold atminimas publikos sąmonėje tapo neatsiejamas nuo „Hamleto“. Po Stalino mirties 1953 m. teatrus užplūdo “hamletų” banga kaip lakmuso popierėlis tikrinanti kiek toli pažengė Stalino nustatytos cenzūros ribos, todėl ši pjesė tapo saviraiškos laisvės simboliu.  

Pasaulinio Šekspyro festivalio direktorius Tom Bird BBC tikino, kad Šekspyro, kaip laisvės šauklio, įtaka jaučiama visoje buvusioje Sovietų Sąjungoje. „Ten tvyro įsitikinimas, kad Šekspyras niekada nebuvo cenzūruojamas, todėl daugelyje vietų jis laikomas ne tik rašytoju, bet kovotoju už laisvę, kone šventuoju. Jei nuvyktumėte į atokų kaimą Armėnijoje, ten sutiktumėte žmonių, vardu Šekspyras, o žymiausio Armėnijos futbolininko Henrikh Mkhitaryan antrasis vardas – Hamletas“, - aiškina T.Bird.  

Jau penkiolika metų Hamletą scenoje įkūnijantis A.Mamontovas nesiruošia teatro scenos apleisti dar kelis metus, tačiau žino, kad laikas nestovi vietoje. „Man labai pasisekė, spektaklis atvėrė daug kelių mano gyvenime. Hamletu tapau būdamas jo amžiaus – 29-erių, tačiau būtų keista juo tebebūti sulaukus penkiasdešimties“, - atviravo A.Mamontovas. 

„Hamletas“ (režisierius Eimantas Nekrošius) Shakespeare's Globe, 21 New Globe Walk, Bankside, Londonas SE1 9DT 

Šeštadienis, birželio 2 d., 2.30pm 
Sekmadienis, birželio 3 d., 12 ir 7.30pm 
Bilietų kainos nuo £5   
Įsigyti bilietus galite čia>>>>>



Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta