Birželio 28, 2023
Lietuviškos mokyklos JK: nuo didžiųjų miestų iki atokiausių kampelių
Lituanistinė mokykla Bostone, Anglijoje.

Gyvenant užsienyje, išlaikyti lietuvių kalbą gali tapti tikru iššūkiu. Kartais pasišaipome iš suaugusiųjų, kurie po kelių metų praleistų svečioje šalyje pradeda kalbėti su nauju akcentu. Tačiau įsivaizduokite čia gimusius arba nuo mažumės augančius vaikus, kurių draugai kieme ar mokykloje bendrauja kita kalba. Tuomet kartais net lietuviams tėvams tenka laužyti liežuvius, norint susikalbėti su vaikais lietuviškai. Ką jau kalbėti apie močiutes ir senelius, kurie nesupranta grįžusių paviešėti anūkų. Tačiau lituanistinis švietimas yra svarbus ne tik siekiant susikalbėti su seneliais. Jis neša daug gilesnę prasmę ir reikšmę: padeda išsaugoti kalbą, kultūrą, tapatybę, kas itin svarbu Lietuvai.

Beveik visose šalyse, kuriose gyvena lietuviai, veikia ir lituanistinės mokyklos. Švietimo ir mokslo institucijų registre praėjusiais metais užregistruotos 245 mokyklos, kuriose mokosi apie 11,7 tūkst. užsienio lietuvių vaikų, dirba apie 1200 mokytojų.

Jungtinė Karalystė ypatingai garsėja lituanistinių mokyklų gausa. Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenei (JKLB) ir Pasaulio lietuvių bendruomenės švietimo komisijai vadovaujanti Alvija Černiauskaitė džiaugiasi, kad JK lituanistinių mokyklų skaičiumi pirmauja visame pasaulyje, jų vis daugėja, o šiuo metu veikia jau virš 60. Didesniuose miestuose ir gausiai lietuvių gyvenamuose rajonuose tokios mokyklos ne tik puoselėja lietuvybę, bet ir tampa verslu. Pasak A. Černiauskaitės, mokyklos kuriasi ir atokiose vietovėse, kur mokinių vos keletas. Tokias mokyklas išlaikyti kartais tenka įkūrėjų lėšomis, tad jos laikosi tik didžiulio įkūrėjų noro ir atsidavimo dėka.

„Tikslų lietuviškų mokyklų skaičių JK sunku ir pasakyti, nes – džiugi žinia – lituanistinės mokyklos pastaruoju metu gana intensyviai kuriamos, tad mokyklų žemėlapis nuolat kinta. Turime jų įvairiausio gausumo: nuo dešimties vaikų iki virš 100 vaikų turinčių mokyklų. Gausą, žinoma, lemia gyvenamoji vieta ir tai, ar gausi vietos lietuvių bendruomenė. Tarkim, Velse, Kornvalyje gyvuoja jaukios ir nedidelės lituanistinės mokyklos, o Škotijoje vaikai, nors priklauso tai pačiai lituanistinei mokyklai, ją lanko skirtingomis savaitės dienomis ir skirtinguose miestuose, tik kartais susitikdami kartu virtualiai, - atstumai per dideli, kad vaikai susitiktų kartu tą pačią dieną. Anglijos geografinė padėtis, žinoma, palankesnė, tad dauguma mokyklų veikia kas šeštadienį, visi vaikai renkasi vienoje erdvėje“, - pasakoja JKLB Švietimo tarybos pirmininkė Virginija Stukaitė.

Lituanistinė mokyklėlė Obelėlė Londone. Lituanistinė mokyklėlė Obelėlė Londone.

Daugiausiai lietuviškų mokyklų JK įsteigta privačia iniciatyva. Kita dalis priklauso vietinei bendruomenei. Jų veiklą organizuoja bendruomenės nariai ar JK lietuvių bendruomenės skyrių nariai. Pandeminis laikotarpis irgi įnešė pokyčių į mokyklų veiklą – buvo įsteigta virtualiųjų lituanistinių mokyklų, kurios sėkmingai įgyvendina savo veiklas.

V. Stukaitės teigimu, visose lituanistinėse mokyklose didžiausias dėmesys yra skiriamas lietuvybės puoselėjimui ir lietuvių kalbai. Identiteto stiprinimui pasirenkamos įvairiausios formos: etnokultūros, dramos, muzikos kryptys. Kiekviena mokykla darbą ir veiklas organizuoja pagal turimas sąlygas, įgyvendina skirtingo pobūdžio projektus. Siekdamos skleisti lietuviškumą ir motyvuoti, mokyklos buriasi į virtualius projektus, dalyvauja bendrose šventėse.

Rūpinasi ir valstybė

Siekiant padėti išmokti lietuvių kalbą ir ją išlaikyti, išsaugoti tautinį tapatumą, supažindinti su Lietuvos valstybės istorija, kultūra, paveldu ir sudaryti sąlygas saviraiškai lietuvių kalba, Lietuvos valstybė taip pat finansuoja ar kitaip skatina lituanistinio švietimo veiklas užsienyje.

Nuo 2023 metų pradžios užsienyje veikiančios neformaliojo švietimo lituanistinės mokyklos, vykdančios lituanistinio švietimo programas, remiamos Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis. 2023 metais lituanistinio švietimo programoms vykdyti iš biudžeto skiriama 1,7 mln. Eur. Šios lėšos skiriamos susimokėti už patalpų nuomą ar jų išlaikymą, mokėti atlyginimus mokytojams, įsigyti vadovėlių ir kitų ugdymui būtinų skaitmeninių ar kitokių priemonių.

Lituanistinė etnokultūros ir dramos mokykla Bitė Londone. Lituanistinė etnokultūros ir dramos mokykla Bitė Londone.

Rasti artimiausią lituanistinę mokyklą galite Lituanistinio švietimo įstaigų registre. Formaliojo lituanistinio švietimo mokyklos (kuriuose mokymas vyksta lietuvių k.) užsienyje veikia Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijos Federacijoje ir Vokietijoje.  Lietuvių kalbos taip pat galima mokytis Europos mokyklose.

Galimybių mokytis lietuvių kalbos diasporos lietuviams taip pat apstu internete.  Lituanistinių mokyklų ir darželių sąrašą JK, galite rasti čia >>>

 

Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai