Vasario 5, 2015
Ką reikėtų žinoti apie venų varikozę?
Baltic Medical Centre
Venų varikozė ne tik sudarko gražias kojas, bet gresia ir itin rimtomis komplikacijomis. © Flickr/Sharon Durthaler nuotr.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, venų varikozė diagnozuojama net 30–40 procentų pasaulio gyventojų. Išsiplėtusios venos ne tik gadina estetinę išvaizdą, sukelia psichologinį diskomfortą bei griauna pasitikėjimą savimi. Tai ir rimta sveikatos problema – negydoma venų varikozė gresia sunkiomis komplikacijomis.

Plačiau apie venų varikozę pasakoja „Baltic Medical Centre“ medicinos centro chirurgas doc. dr. Gintaris Vilkevičius.

„Baltic Medical Centre“ medicinos centro chirurgas doc. dr. Gintaris Vilkevičius. „Baltic Medical Centre“ medicinos centro chirurgas doc. dr. Gintaris Vilkevičius.

- Kokius kojų simptomus jaučiantys žmonės turėtų kreiptis į gydytoją?

Pirmieji venų varikozės simptomai – tai kojų nuovargis, sunkumas, tinimas, skausmai, naktinis mėšlungis. Matomas progresuojančios venų varikozės simptomas yra išsiplėtusios venos. Vėlesnėse ligos stadijose atsiranda blauzdos audinių pakitimų. Nepradėjus gydyti laiku gresia komplikacijos: gali atsiverti trofinių opų, susidaryti trombų, todėl rekomenduočiau nedelsti ir jau pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į kraujagyslių chirurgą.

- Kokie veiksniai turi įtakos venų varikozei atsirasti?

Didesnė tikimybė, kad išsivystys venų varikozė, yra tiems, kurių giminėje pasitaikė venų varikozės atvejų, taip pat besilaukiančioms kūdikio moterims, dirbantiems stovimą darbą, turintiems antsvorio žmonėms. Ligai išsivystyti didelės įtakos turi alkoholio vartojimas, nejudrus gyvenimo būdas.

Veninės kraujotakos sutrikimų dažnėja su amžiumi (dažniausiai serga 30–70 metų amžiaus žmonės).

- Jeigu minėtųjų simptomų nėra, ar patartumėte atvykti pasitikrinti profilaktiškai? Jei taip, kokiais atvejais?

Kadangi venų ligos turi ryškų paveldimumo aspektą, jeigu giminėje buvo sergančių šia liga, reikėtų pasitikrinti profilaktiškai, nes jau esant minimaliems ligos simptomams galima patarti keisti gyvenseną arba rekomenduoti profilaktikos priemones, pavyzdžiui, kompresines kojines, ir taip išvengti ligos progresavimo.

- Kas yra skleroterapija? Ar tai skausminga ir sudėtinga procedūra?

Skleroterapija – tai poodinių venų gydymo metodas, kai į veną suleidžiami vaistai, veikiantys venos sienelę ir sukeliantys jos aseptinį uždegimą. Dėl medikamentų poveikio vena užanka, ilgainiui surandėja ir galiausiai išnyksta. Šiuo metodu galima gydyti tiek kapiliarines venas, tiek ir kraujotakos sutrikimą turinčius poodinius kamienus ar jungiamąsias venas.
Skleroterapijos procedūra nėra skausminga, jai nereikia nuskausminimo.

Po procedūros reikia mūvėti kompresines kojines.

- Kokie dar yra poodinių venų varikozės gydymo būdai?

Chirurginių gydymo būdų yra keletas.

Endoveninės operacijos atliekamos be chirurginio pjūvio, o gydymo elektrodas ar šviesolaidis į venos vidų įvedami punktuojant, tai yra praduriant odą. Pažeisti venos segmentai gydomi iš vidaus, tai yra „užakinami“, o kraujas ima keliauti tik sveikomis kraujagyslėmis. Šios minimaliai invazinės chirurgijos operacijos, atsiradusios palyginti neseniai, neturi daugelio klasikinėms operacijoms būdingų trūkumų, yra saugesnės, o pooperacinis laikotarpis visiškai neskausmingas arba mažai skausmingas. Operuojant nepažeidžiami audiniai, esantys greta venų, išvengiama kraujosruvų, taip pat gerokai sumažėja infekcijos pavojus. Operuojama su vietine nejautra, todėl nereikalinga bendra arba spiralinė nejautra. Po tokių operacijų pacientai iš karto gali vaikščioti ir jau kitą dieną grįžti į darbą ar tęsti kitą įprastą veiklą. Šios operacijos yra labai kosmetinės – praėjus keliems mėnesiams po operacijos net nematyti, kad pacientas buvo operuotas.

Kai kuriais sudėtingais atvejais tenka taikyti klasikines atviras chirurgines operacijas. Tokiu atveju pooperacinis periodas žymiai sudėtingesnis. Tad svarbu nedelsti ir neužleisti ligos.

Daugiau informacijos rasite čia.

 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai