Gegužės 23, 2016
Lentyna. 4 knygos stiprioms moterims
Jolita Zaleckaitė

Man 30. Savo Mr Right dar nesutikau, vaikų neturiu, o visi aplinkui sako, kad jau laikas. Bet ar iki trisdešimties privalu ištekėti, susilaukti nenuoramų kinderių, įsigyti nuosavą būstą ir gauti pelningą darbą? Būtų neblogai, apie visa tai pasvajoju, bet kol kas neturiu. Vyrai kažkodėl pabėga, vaikai, na patys suprantat, o ir darbas išsvajotasis dar vis kažkur tolumoje, vos įžiūrimas. Kartais pagalvoju, kad galbūt tereikia tinkamo vyro, kuris išpildytų visas svajones? Bet ne, aš tikiu, kad moteris yra stipri ir ji pati gali pasiekti, ko tik trokšta. Tokias kaip aš kartais vadina senmergėmis arba feministėmis. Feministės man asocijuojasi su piktomis ir nelaimingomis karjeristėmis. O aš juk tokia moteriška ir  žavi. Viena mano pažįstama, graži, protinga ir labai pasitikinti savimi patarė man, besiskundžiančiai feministės titulu: o tu mažiau verk, imk pasiskaityk knygų apie feminizmą ir praeis šitie verkšlenimai, dar ir norėsi, kad vadintų  feministe. 

Taigi, feminizmo tema mane labai sudomino. Knygas, kurias perskaičiau, rekomenduoju kiekvienai moteriai. Netgi vyrams ne pro šalį būtų jas karts nuo karto pavartyti.

Supratau, kad feminizmas  nėra dviejų lyčių neapykantos kurstymas ar susidorojimo su vyrais programa. Ir tai netgi ne piktų, nelaimingų senmergių judėjimas. Tai sąmoningumo, savarankiškumo apraiška: štai yra du lygūs, lygiaverčiai ir lygiateisiai žmonės. Feminizmas neturi tikslo menkinti, žeminti, smerkti. Tai laisvė, laimė ir lygybė.  

1. Margaret Atwood "Tarnaitės pasakojimas" (The Handmaid's Tale) 


Margaret Atwood yra legendinė kanadiečių rašytoja, kurios romanas „Tarnaitės pasakojimas“ tapo jos vizitine kortele. Tai pasakojimas apie moteris, tarnaites, kurios buvo samdomos tam, kad laikotarpiu, kuomet ypatingai plito ligos, išnešiotų sveikus palikuonis privilegijuotiems užsakovams. Autorė stipriai pabrėžia moters pasirinkimo, laisvės, likimo klausimą. Romane svarstoma, ar moteris gali tapti kažkieno nuosavybe, vyrauja saves ieškojimo, vidinių konfliktų, laisvės, meilės temos.

2. Alice Walker "Purpurinė Spalva" (The Color Purple) 


Rašytoja buvo apdovanota Pulitzerio premija (Pulitzerio premija Jungtinėse Amerikos Valstijose skiriama už geriausius žurnalistikos, literatūros ar muzikos kūrinius). Tai knyga, kurioje pasakojama apie juodaodę moterį, kuri susiduria su rasizmo ir diskriminavimo problemomis, artimųjų ir vaikų netektimis. Nors knyga persismelkusi tragiškumu, tačiau nuotaika išlaikyta stebėtinai pozytivi ir pakili.

3. Simone de Beauvoir "Antroji Lytis" (The Second Sex) 


Teigiama, kad ši knyga yra klasikinis feminizmo veikalas. Autorė ypatingą dėmesį skiria filosofiniams meilės, santuokos, moters padėties santykiuose su vyrais apmąstymams. Moterys yra skatinamos neužsidaryti namuose, teigiama, kad moteris visiškos laimės gali pasiekti tik realizavusi save. Įtaigi ir išmintinga knyga, skirta rimtam skaitytojui, reikalaujanti laiko ir įsijautimo.

4. Caitlin Moran "Kaip būti moterimi" (How To Be a Woman) 


Vulgarokos ir itin atviros knygos sulaukia vis daugiau skaitytojų dėmesio. Tikriausiai dar prisimenat tuos pilkus atspalvius sužavėjusius pusę pasaulio. Britų rašytoja Catlyn Moran savo knygą pradeda pasakojimu, kaip jai paauglystėje nuo masturbacijos išbrinkdavo rankų pirštai. Įdomu tai, kad visos istorijos pateiktos kaip dienoraštis, kuriame autorė dalinasi paauglystėje patirtais išgyvenimais. Nors kiekviename knygos skyriuje kalbama apie feminizmą, tačiau tai pateikta taip, kad nesukeltų pykčio ar agresijos skaitytojams. Dėja, kol kas nėra lietuviško vertimo, bet mes protingos moterys ir mums nėra nieko neįmanomo.
Raktažodžiai: KnygosKnygynasFeminizmasMoterimsLentyna

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai