Gegužės 7, 2012
Gulbės: vandens puošmenos ar mirtinai pavojingi paukščiai?
LONDONIETĖ,

Pasirodžius pranešimams žiniasklaidoje, kad Čikagoje balandžio viduryje užpultas gulbės žuvo žmogus, BBC aiškinasi, ar tikrai šie puošnūs paukščiai kelia grėsmę gyvybei. 
 
Anthony Hensley, 37-erių metų dviejų vaikų tėvas dirbo kompanijoje, kuri tvenkiniams teikė gulbes, tam, kad teritorijos neokupuotų žąsys. Šeštadienio, balandžio 14-osios, rytą jis Des Plaines esančiame gyvenamųjų namų komplekse kajaku išplaukė į tvenkinį pašerti ir pasirūpinti čia gyvenančiomis gulbėmis.
 
Vienas iš paukščių jį užpuolė ir išvertė iš kajako bei neleido išplaukti į krantą, teigė įvykio liudininkai. A.Hensley žūtį tiriantis pareigūnas Tom Dart bei jo pavaldiniai teigė, kad nieko panašaus jiems gyvenime neteko matyti. „Vis dar suku galvą, kaip tai galėjo atsitikti. Šis įvykis – vienas iš tų, po kurių manai, kad šiame gyvenime jau viską pamatei“, - kalbėjo šerifas.
 
John Faarborg, Missouri universiteto biologas bei Amerikos ornitologų sąjungos (American Ornithologists' Union) prezidentas, teigia, kad jam Čikagos atvejis visiškai suprantamas – esą sunku išplaukti į krantą dėvint drabužius bei batus ir tuo pačiu galynėjantis su gulbe.  
 
Pasak ornitologų, agresyvi gulbių nebylių reakcija yra natūrali, kai šios gina savo lizdą. „Tikriausiai tai buvo porą turintis patinas, kuris gynė naujai susuktą šeimos lizdą“, - spėjo Chris Perrins, Jos Didenybės gulbių prižiūrėtojas, į pensiją išėjęs Oxford'o ornitologas.  
 
Gulbinai tampa ypač agresyvūs lizdų sukimo laikotarpiu – nuo balandžio iki birželio. Žinoma nemažai atvejų, kai jos užpuola žmones vandenyje, ypač kai jie irkluoja, iriasi kanoja ar žvejoja. Tačiau apie sužeidimus pranešama retai. 
 
2010 m. balandį žiniasklaidą apskriejo žinia apie gulbiną, kuris kelis kartus užpuolė Cam upe besiirstančius poilsiautojus. Net ir dabar, praėjus porai metų, sulaukiama skambučių, reikalaujančių pašalinti šį agresyvų paukštį iš upės.  
 
Julia Newth, „Wildlife and Wetlands Trust“ tyrėja teigė, kad dažnai lizdą gina abu poros nariai. Gulbės atakuoja įsibrovėlius į jų teritoriją, tokius kaip dideli paukščiai, žinduoliai ar žmonės. Agresyviai nusiteikusius paukščius galima atskirti iš jų šnypštimo bei gagenimo, atgal išriesto kaklo bei pusiau išskleistų sparnų. Pasak J.Newth, puldamos gulbės daugiau naudojasi savo sparnų jėga nei snapais.  
 
John Huston, dirbantis Abbotsbury gulbyne Dorset'e, teigia, kad agresyvios gulbės pasitaiko gana retai. Abbotsbury gulbyne yra per 1000 šių karališkųjų paukščių ir per 600 metų neužfiksuotas nė vienas žmogaus užpuolimo atvejis. Jis yra įsitikinęs, kad pasakojimai apie gulbių išpuolius, kurių metu sulaužomos žmonių galūnės, lieka tik pasakojimais. Esą gulbės, pamačiusios ką nors artėjantį prie jų lizdo, šnypš ir plaks sparnais, tačiau jos neturi pakankamai jėgos rimtiems sužalojimams sukelti. Pasak gulbių prižiūrėtojo, per visus darbo metus jis nebuvo nė karto sužeistas, išskyrus kelis įbrėžimus.  
 
„Gulbės turi nekokią reputaciją – esą jos yra agresyvios. Tačiau, mano nuomone, taip yra vien dėl to, kad tai – dideli paukščiai. Tikriausiai antys jūsų nepuls vien dėl to, kad jūs už jas – gerokai didesnis“, - aiškino J.Hudson. Bet vis dėlto jis patarė nesiartinti prie gulbių lizdų, kurie dažniausiai yra nendrėse šalia kranto. 

BBC korespondentas Jim Todd taip pat buvo užpultas agresyviai nusiteikusių vandens paukščių. „Žvejojau nedidelėje upėje Dorset'e, kai pro mane prieš srovę praplaukė gulbė. Nestvėriau meškerės tol, kol paukštis nenutolo maždaug 30 metrų, o tada ėmiau irtis pasroviui. Tačiau kiekvieną kartą, kai pažvelgdavau atgal, gulbė buvo vis arčiau ir arčiau. Kai srovė ją prinešė maždaug 15 metrų atstumu nuo manęs, gulbė apsigręžė ir pasileido link manęs. Mano galvoje sukosi tik viena mintis – reikia sprukti, bet šalia esantis krantas buvo status ir apaugęs dilgėlėmis. Supanikavęs puoliau ten ir atsipirkau tik dilgėlių sugeltu veidu“, - pasakojo J.Todd.    

Gulbės nebylės yra vieni didžiausių vandens paukščių Šiaurės Amerikoje bei Europoje: jos gali sverti iki 13 kg, o išskleistų sparnų plotis siekia iki 2,4 m. Gulbės nebylės yra kilusios iš Europos bei Azijos, paskui atvežtos į Š.Ameriką, pietinę Afriką bei Australiją. Nebylėmis jos vadinamos dėl to, kad yra gerokai tylesnės nei kiti paukščiai.  
 
Didžiojoje Britanijoje visos nežymėtos gulbės nebylės Temzėje tradiciškai priklauso karališkajai šeimai. 

 

Raktažodžiai: Nelaimėsgulbės

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai