Liepos 25, 2016
Vaikai, bučiniai ir socialiniai tinklai
Užsienio spaudoje ir socialiniuose tinkluose kilo tikra drama po to, kai Victoria Beckham paviešino nuotrauką, kurioje ji bučiuoja savo dukrelę į lūpas. © @victoriabeckham Instagram.

Užsienio spaudoje ir socialiniuose tinkluose kilo tikra drama po to, kai Victoria Beckham paviešino nuotrauką, kurioje ji bučiuoja savo dukrelę į lūpas. Garsi dizainerė ir mados ikona kaltinama nebūtais dalykais: daliai visuomenės nuotrauka sukėlė itin neigiamas emocijas. Pasipiktinusieji tikino, kad bučiuoti vaiką į lūpas nėra tinkama, o juolab viešinti tokias fotografijas socialiniuose tinkluose. Mat tokiu būdu pernešamos bakterijos, pažeidžiamos vaiko teisės, ir peršamos įvairios neigiamos mintys.

LONDONIETĖ pakalbino lietuves moteris-mamas bei pasiteiravo jų nuomonės apie minėtą situaciją. Nejau išties atžalas bučiuoti į lūpas nevalia?  Kokios jų mintys apie vaikų fotografijų viešinimą socialiniuose tinkluose? Nuomonių sulaukėme įvairių, siūlome ir jums jas paskaityti.

„Laima“ vyriausioji redaktorė Gitana Bukauskienė

Gitana Bukauskienė. Nuotrauka Jurgos  Radzevičiūtės. Gitana Bukauskienė. Nuotrauka Jurgos Radzevičiūtės.

Apie bučinius

Taip jau mums duota, kad mamos ir vaiko ryšys, matyt, yra pats artimiausias koks begali būti. Tad kažkaip keista aptarinėti, kas leista mamai, o kas ne, kai norim vaikui parodyti  švelnumą, dėmesį, meilę. Mes juk nekalbame apie liguistus atvejus? Nieko naujo nepasakysiu, bet žmonės daugiau kenčia nuo meilės nepritekliaus, o ne atvirkščiai. Todėl ir savo vaikus bučiuoju (kartais net į lūpas :) ) kada tik randu progą!

Apie socialinius tinklus

Nereikia užmiršti, kad socialiniai tinklai – tik dar viena žiniasklaidos priemonė. Tad atsakingumas savo nepilnamečių vaikų atžvilgiu tikrai nepamaišys. Kas žino, kokia ateitis jų laukia? Gal banko valdytojo, teisėjo ar Prezidento? Tad kam reikia, kad interneto platybėse plaukiotų užfiksuotos jų vaikystės intymiausios akimirkos? Pavyzdžiui, mano paauglys sūnus yra kategoriškai „prieš“ jo atvaizdo platinimą socialiniuose tinkluose. Ir aš gerbiu tą jo poziciją.

Įvaizdžio ir pasitikėjimo savimi koučerė Jurgita Kasparė

Apie bučinius

Visų pirma, visuomenės nuomonę formuoja žiniasklaida, todėl kartais iš savaime suprantamo dalyko išpučiamas didelis burbulas. Kas gali būti blogo motiniškoje meilėje? Kas gali būti vaikui svarbiau už mamos meilę?

To nereikia painioti su nukrypimu – pedofilija, kurią bandoma atrasti ten, kur jos nėra, kai tuo tarpu tikruosius iškrypimus bandoma gražiai užglaistyti. Prieinama iki tokių absurdiškumų, kad kai kuriose šalyse galima teigti, kad myli automobilį, gėles, bet negalima to sakyti vaikui, nes tai yra nusikaltimas!

Tai labai jautri tema, nes kažkieno tikslas – užauginti bejausmius, nuo kompiuterinių žaidimų priklausomus robotukus. Mūsų vaikams labai trūksta mūsų meilės ir šilumos, todėl vaiką apsikabinti, pabučiuoti ir pasakyti, kad jį myli, reikia bent dešimt kartų per dieną!

Apie socialinius tinklus

Tai gali būti nesaugu ir pavojinga, bet vėlgi, minėta Victoria Beckham yra viešas asmuo, ją seka milijonai žmonių, todėl jos vaikai visuomet gaus daugiau dėmesio negu bet kuris kitas vaikas. Ar populiarumas padeda ar apsaugo vaikus, sunku pasakyti. Priklauso nuo to, kas yra vaiko tėvai, kaip jie rūpinasi vaiko saugumu, ir kaip pats vaikas yra supažindinamas su populiarumo kaina.

Operos solistė, sopranas Asmik Grigorian

Apie bučinius ir socialinius tinklus

Aš esu prieš vaikų nuotraukų viešinimą socialiniuose tinkluose  ir bučiavimą į lūpas. Bet yra daugybė šalių, kur ir draugai besisveikindami bučiuojasi į lūpas, todėl, manau, kad tai labiau įpročio ir mentaliteto dalykas. Kažkam galbūt ir bučiavimas į skruostą jau yra intymu. Aš į lūpas bučiuoti noriu tik savo vyrą, bet tai mano asmeninė nuomonė. Kitiems gal kitaip. Kriminalo tame, kad žmogus bučiuoja savo vaiką į lūpas tikrai nematau.

Psichologė, rašytoja Evelina Savickaitė-Kazlauskė

Evelina Savickaitė-Kazlauskė. Dennis Jim Frederiksen nuotrauka. Evelina Savickaitė-Kazlauskė. Dennis Jim Frederiksen nuotrauka.

 

Apie bučinius

Kiekviena šeima pati nusprendžia, kaip reikšti dėmesį ir šilumą savo vaikams, ir jei toks būdas nekenkia vaikams, nežaloja psichologinio gerbūvio, o atvirkščiai, artina ir gerina tėvų ir vaikų ryšį, ir tai priimtina patiems, nematau, kodėl tai keltų problemų.

Apie socialinius tinklus

Kur kas didesnis klausimas kyla dėl vaikų nuotraukų viešinimo, mat atžalos dar neturi pasirinkimo laisvės. Nežinia, ar vaikai padėkos ateityje dėl jų viešinimo įvairiais gyvenimo etapais, be to, jie gali tapti ir galimų piktavalių kėslų objektais (ypač, jei tėvai neprižiūri interneto saugos nustatymų).

Man džiugu, kad žmonės dalinasi su bendruomene artimaisiais ir draugais  vaikų pasiekimais, nuotykiais, tačiau reikia labai gerai pagalvoti, kokiomis dalinimosi priemonėmis tai daryti elektroniniais laiškais dalintis gali būti saugiau. Tačiau vėlgi, tai kiekvienų tėvų pasirinkimas, ir jeigu jie mano, kad tai yra saugu, kodėl gi ne.

Rašytoja, trijų knygų autorė Vaiva Rykštaitė

Apie bučinius

Dėl Viktorios Beckham bučinio su dukra, nematau nieko blogo. Mamos bučiuoja savo vaikus į VISUR, ir motinos meilė turi būti svarbiau ir tauriau už bet kokias seksualumą skatinančias mintis.

Apie socialinius tinklus

Galbūt teoriškai ir būčiau prieš, tačiau pati negaliu susilaikyti neviešinusi savo vaiko nuotraukų. Man taip pat labai nuoširdžiai įdomu stebėti įžymybių, kurias seku, vaikus.

Liūdina nebent tai, kai mamos vietoje savo profilio nuotraukos ima dėti vaikų nuotraukas, ir pačios, nejausdamos saiko, paleidžia savo vaiko atvaizdų potvynį į internetą. Erzina ir tiek, bet žalos tame nematau. Niekada neviešinu dukters gimimo datos, adreso, intymių nutikimų, kurie galėtų jai sukelti nemalonius jausmus paauglystėje.

Dizainerė, „Ziiga” mados linijos įkūrėja Zigmantė

Apie bučinius

Kuo daugiau meilės – tuo geriau! Šiame pasaulyje, kur pilna teroro atakų, bado ir pykčio, šis klausimas yra tikrai beprasmiškas. Aš skaičiau apie Victorios Beckham bučinį, ir mane tokios nuomonės pykdo – mamos nekalta meilė yra iškreipiama.

Gyvenime yra daugiau problemų, kurias tikrai reikia spręsti. Palikime mamas būti mamomis ir leiskime mylėti savo vaikus, kaip joms atrodo tinkama. Aš, tarp kitko, irgi bučiuoju savo berniuką į lūpas. O mes, lietuviai, išvis esame pratę į lūpas bučiuotis! Mano senelis dar ir dabar mane į lūpas bučiuoja.

Apie socialinius tinklus

Kadangi nemanau, kad tokios nuotraukos yra blogos, tai nemanau, kad yra problema jas ir viešinti. Tai priklauso nuo tėvų nuomonės: vieni mėgsta vaikų nuotraukas viešinti, kiti – ne. Jeigu būtų nuogų vaikų nuotraukos, tada problema atsirastų.

Buvusi pedagogė, trijų sūnų mama Lana Povilaikienė

Apie bučinius

Mane tėvai bučiuodavo į lūpas, man tai nebuvo nemalonu, todėl ir aš savo vaikus bučiuoju. Tiesa, jie nelabai tai leidžia, bet kartais, kol dar maži, uždarau juos į meilės kalėjimą ir kutendama bučiuoju visur, kur tik noriu :) . Neteisinga, bet kalėjime juk stipresniųjų valia :) . Kartais jie patys mus uždaro į tokį kalėjimą. Taigi mūsų šeimoje bučiniai yra įprasta meilės ir švelnumo išraiška. Senų tetulių ir giminaičių bučiavimo vaikams į lūpas netoleruoju.

Apie socialinius tinklus

Esu girdėjusi visokiausių nuomonių, manoma, kad vaikų paviešintos nuotraukos gali jiems sugriauti ateitį. Nemanau, kad sąmoningi tėvai keltų kažkokias kompromituojančias nuotraukas, tačiau  žaismingos vaikystės nuotraukos, kuriose sustabdyta pati nuoširdžiausia emocija, neturėtų būti kliūtis užaugusiam vaikui tapti žinomu ir viešu asmeniu. Ar Prezidentu gali būti tik tas, kuris vaikystėje nebuvo purvinas pas močiutę kaime arba tas, kuris niekada nemiegojo su katinu jo guolyje? Daug didesnė problema, mano manymu, yra pačių paauglių keliamos nuotraukos.  Štai čia reikėtų tėvų kontrolės.

Viešųjų ryšių specialistė ir komunikacijos konsultantė, rašytoja Raminta Stanaityte-Česnulienė

Apie bučinius

Aš manau, kad kūdikius ir vaikus reikia bučiuoti. Kur pagauni, ten bučiuoji: į pėdutę, į skruostą, į nosį. Tikiu, kad kuo daugiau myluojami ir bučiuojami, tuo laimingesni jie užauga. O tiems, kurie tame įžvelgia kažką nepadoraus, kuo nuoširdžiausiai siūlau eiti, pradžiai, pas kunigą išpažinties, po to pas psichologą pagalbos.

Apie socialinius tinklus.

Dėl nuotraukų viešinimo – manau, kad tai yra tėvų asmeninis reikalas. Vieniems norisi savo džiaugsmu dalintis su visu pasauliu, kitiems – savo džiaugsmą apsaugoti nuo viso pasaulio. Ir sunku įvertinti, kuris sprendimas jam, vaikui, aplinkai yra geresnis. Reikia laikytis aukso viduriuko.

Psichologė, „Londono Mamyčių” grupės įkūrėja Aurelija Mulier

 

Apie bučinius

Tai priklauso nuo kultūros ir socialinės brandos, taip pat vaiko amžiaus. Lietuvoje gi ir tetos, seneliai, vaikai ir proanūkiai vieni kitus taip dažnai pasveikina. O Britanijoje tai nėra priimtina. Štai prancūzai, ispanai ar italai su pažįstamaisiais ir nepažįstamaisiais prisiglaudžia vos ne visu kūnu ir į skruostus bučinius padovanoja. Lietuvaičiai nebučiuoja taip ką tik sutiktų, nes tai jiems per intymu. Manau, dažnai įvyksta nesusipratimų dėl kultūrinių skirtumų.

Mano penkerių ir aštuonerių metų dukrytės diskutuodamos šia tema, nesuprato, kur čia problema. Pasak jų, tai visiškai normalu – mama gali pabučiuoti dukrytes į lūpas. Vyresnioji tik pridūrė, kad geriau, jei niekas nematytų :) .

Apie socialinius tinklus

Viešinti ar neviešinti nuotraukas – asmeninis sprendimas. Ar įžymus, ar eilinis gyventojas turi teisę nuspręsti, ką nori daryti su nuotraukomis ir kaip naudotis socialiniais tinklais.

Virginija Stukaitė-Laniauskienė lituanistinės mokyklos „Bitė“ įkūrėja, specialiųjų mokymosi poreikių ir neįgalumo informacijos ir pagalbos bei tarpininkavimo tarnybos koordinatorė

Virginija Stukaitė-Laniauskienė. Foto: Dovilė Jurkienė  Photography. Virginija Stukaitė-Laniauskienė. Foto: Dovilė Jurkienė Photography.

Apie bučinius

Labai svarbu klausyti, matyti ir suvokti, ko nori vaikas. Aš asmeniškai nebučiuoju dukros į lūpas ir neverčiu nieko bučiuotis į lūpas. Manau, kad negali būti jokios prievartos, nusistebėjimų ar bandymų priversti vaiką daryti tai, ko jis nenori. Tai yra vaikų ir tėvų asmeninis reikalas. Kai kurie sako, kad bučiuojantis į lūpas galima perduoti bakterijas, ir tai yra tiesa. Reikia įvertinti, kad vaikas neapsikrėstų pūslėline ir kt.

Mano dukra nėra iš tų, kuri labai mėgtų bučiuotis, ar netgi žandus suglausti, tačiau mes turime kitą būdą išreikšti meilę. Liečiamės nosytėmis.

Visgi problema yra ne bučiavimasis į lūpas, o tai, kad tėvai kiekvieną savo veiksmą ir žingsnį viešina socialiniuose tinkluose.

Apie socialinius tinklus

Aš asmeniškai neteigiu, kad niekada neviešinsiu vaiko nuotraukų, bet tai jokiu būdu nėra ir mano prioritetas. Mano manymu, socialiniai tinklai nėra skirti tam, kad viešintume kiekvieną žingsnį. Nieko blogo nematau, jeigu yra paviešinta šeimos nuotrauka, bet vėlgi, –  kiekviena šeima turi labai atsakingai žiūrėti į tai, ką jie viešina.

Gyvename technologijų amžiuje, ir po 20-ties metų tos nuotraukos bus siejamos su vaiku, kuris galbūt bus Ministras Pirmininkas. Jeigu tėvai viešina, kaip vaikas sėdi ant puoduko, tai, visų pirma, neetiška, netgi yra vaiko teisių pažeidimas. Ar vaikas nori tokios nuotraukos viešumoje? Jis neturi galimybės  pasisakyti, ypač jeigu jam vos keli metukai. Abejoju, ar tėvai dažnai klausia, nori vaikas, kad jo nuotraukos būtų viešinamos, ar ne.

Žurnalistė Barbora Grigaliūnaitė

 

Apie bučinius

Aš ir mano vyras bučiuojame sūnų į lūpas, tačiau niekas kitas, nors pati savo tėvų į lūpas niekada nebučiavau. Kai pirmą kartą pamačiau, kad vyras savo tėtį ir senelį bučiuoja į lūpas – tikrai nustebau, tačiau, kai susilaukėme sūnaus, požiūris pasikeitė. Tai tiesiog  natūralu. Vaikas ir pats mus pabučiuodavo į lūpas, taip dabar visi ir bučiuojamės, kai norime išreikšti meilę ar atsisveikinti :) .

Nereikia leisti išankstiniams nusistatymams aptemdyti mintis. Vis tik įdomu, ką mano tie, kurie pasisako prieš vaikų bučiavimą į lūpas. Kokios asociacijos jiems kyla? Galbūt jos kažkokios nepadorios? Tuomet tie žmonės turi problemų, ne Victoria Beckham :) .

Apie socialinius tinklus

Nereikia bijoti viešinti vaikų nuotraukas. Žinoma, viešinti žeminančias ar nuogų atžalų nuotraukas nėra gerai, tačiau šeimyninės fotografijos tikrai yra normalu.

Kiekvieni tėvai nusprendžia elgtis taip, kai jaučia. Neretai tėvai vadovaujasi prietarais ir juslėmis: vieni fotografijų nevieniša tris mėnesius, antri – metus, kiti – niekada. Manau, nėra vieno teisingo atsakymo.

Rolana Kuprytė, vizažo meistrė, Dior makiažo spalvų stilistė

Apie bučinius

Bučinys yra bendravimo ir meilės vaikui išraiškos priemonė. Aš dukrelę Naomi bučiuoju dažnai. Mano vienintelis noras, kad ji užaugtų apsupta meilės. Į lūpas bučiuoju, kai Naomi pati ateina pasibučiuoti, man tai atrodo normalu. Gal skeptiškiau žiūrėčiau į tai, jeigu mano vaiką į lūpas pabučiuotų visiškai svetimas žmogus.

Apie socialinius tinklus

Dėl nuotraukų kėlimo į socialinius tinklus – tai kiekvienos šeimos pasirinkimas. Iki metukų, mes nerodėme Naomi veiduko, nes taip norėjo ir mano draugas, ir aš pati.  Galiausiai nugalėjo Facebook galia :) . Per pirmąjį gimtadienį paviešinome Naomi nuotrauką. Dabar belieka kovoti su perdėtu noru kelti jos fotografijas kasdien :) .

Rašytoja Anželika Liauškaitė

Apie bučinius

Kiekviena mama, kuri be galo, be krašto myli savo atžalą, kasdien išbučiuoja savo vaiką nesuskaičiuojamą kiekį kartų. Nieko keisto ar blogo tame nėra: mamos nori išnaudoti progą, kol vaikai dar maži, ir atžaloms mamos meilė yra visas pasaulis, nes juk tai netruks amžinai.

Visgi iš savo vaiko tėvo darbinės patirties, kuriam teisme tenka dirbti su pačiais šlykščiausiais nusikaltėliais, galiu patvirtinti – nereikia būti naiviems: į mūsų vaikų bučinius gali žiūrėti net ir baisiausi iškrypėliai, tai tikra tiesa.

Apie socialinius tinklus

Artimiausias šeimos akimirkas ir nuotraukas geriausia pasilikti tik sau, tačiau ir garsiems žmonėms, ir mažiau žinomiems, neretai norisi parodyti savo mažylius ir pasidžiaugti judviejų meilę su visu pasauliu. Tai yra normalu: moteris didžiuojasi savo meile vaikui – motinystė dažniausiai kiekvienai jų didžiausias bei svarbiausias gyvenimo pasiekimas. Tad kiekviena mama turi teisę pati nuspręsti, ar dėti nuotrauką, ar ne, atsižvelgdama į savo principus bei požiūrį. Aišku, tylus ar garsus džiaugsmas savo vaiku, kasdienybėje tos laimės nė trupučio nepakeičia, tačiau kartais moteris yra emocionalios bei spontaniškos.

Nemanau, jog normaliam žmogui turėtų kliūti kitų šeimų gyvenimai. Dar prieš dėdamas savo vaiko nuotrauką į socialinį tinklą, protingas žmogus visada pats įvertins išorinę grėsmę ir išmintingai pasvers visus už ir prieš. Galiu prisipažinti, jog pati dedu savo vaiko nuotraukas: noriu, jog artimieji ir draugai pamatytų mano džiaugsmą. 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai