Liepos 8, 2011
Užburti Rūmai
parengė BENAS JOVARAS,
© HRP/Newsteam
Apie ką svajoja princesės? Kada paskutinį kartą verkėte? Ką reiškia tūkstantis popierinių origami paukščių? Atsakymus rasite pravėrę Užburtų Rūmų duris.

Užburti Rūmai (Enchanted Palace) – Kensington'o rūmuose (Kensington Palace) šiuo metu vykstanti paroda, kurioje susipina mada ir istorija. Buvusiuose princesės Dianos namuose vyksta 12 milijonų svarų kainuojanti rekonstrukcija. Tad idėja tikrai šauni – neužverti remontuojamų rūmų durų lankytojams, bet vietoje to, kambarius paversti magiškais, pasakiškais, čia gyvenusių karališkos šeimos atstovų istorijų metraščiais. 

 
Tokie garsūs dizaineriai kaip Vivienne Westwood, William Tempest, Aminaka Wilmont, Boudicca, iliustratorius Echo Morgan ir skrybėlių meistras Stephen Jones sukūrė septynių, rūmuose kažkada gyvenusių princesių istorijas: Mary II, Anne, Caroline, Charlotte, Victoria, Margaret ir Diana.  
 
Keliaujant per kambarius, šiaip tyloje nugrimzdęs pastatas atgyja ir vienur kitur galima išgirsti princesių šnabždesius ir dainas. Jei vaikystėje skaitytos pasakos apie princeses visada baigdavosi laimingai, tai šių, realiame gyvenime po rūmų menes vaikščiojusių karalaičių istorijos neaprašomos su Happy End.  
 
Žvelgiant į Vivienne Westwood kurtą suknelę atrodo, kad laiptais bėga pati karaliaus George IV duktė, maištingoji princesė  Charlotte: ji mirė gimdydama, būdama tik 21-erių. Sakoma, tuomet visas Londonas gedėjo taip, kad sostinėje nebeliko juodo tiulio. 

 
King's Gallery kambaryje išrikiuoti šimtai žaislinių kareivėlių. Čia William'as III mėgdavo žaisti su savo sūnėnu, kurio mirtis (jam tuomet buvo tik vienuolika metų) nutraukė Stuart'ų šeimos dinastiją.  
 
Visas pasaulis iki šiol mena tragišką Velso princesės Dianos žūtį. Parodoje matysite sukneles, kurias Diana vilkėjo įvairių karališkų ceremonijų proga. Queen's Gallery sienomis praslinks ir Velso princesės šešėlis.  

 
Karalienės Viktorijos kambarį puošia suknia, pagaminta iš tūkstančio popierinių origami gervių. Japonų kultūroje tikima, kad jei padovanoji 1000 origami gervių – padovanoji laimę. Tad suknelę kūręs dizaineris William Tempest teigia, kad griežtos mamos gniaužtuose jaunystės metus praleidusiai princesei Viktorijai jis norėjęs suteikti laisvę. 


 
Perbėga šiurpas keliaujant per kitus kambarius: viename – istorija apie laukinį berniuką, laikomą kaip naminį gyvulį ar princesę, kuri verkė tris dienas, sužinojusi, jog jai liepta tekėti už dukart vyresnio jaunikio.  
 
Be šiurpą keliančių aliuzijų išvysite ir dailius karališkos šeimos atributus: vaikų drabužėliai,  karalienės Viktorijos miegamajame  prie lovos besiilsinčios pora šlepečių, sienomis lipančios raganės, tarsi iš pasakos Miegančioji Gražuolė, laikrodžių lizdai ir, žinoma, princesių suknelės.  
 

Lankytojams nepasakoma, kuris kambarys priklauso kuriai princesei, bet daiktai, drabužiai ir kitos užuominos leidžia atspėti.
 
Moterims patiks iš arti apžiūrėti princesiškas suknias. Vyrai tikriausiai nepraleis progos pažaisti su kareivėliais ar pasėdėti karališkame soste. Vaikams tai pramoga, bet tuo pačiu - puiki proga sužinoti šiek tiek istorijos.

7 Princesės 
 
1. Jorko princesė Mary (1662-1694) 
Ji tapo karaliene Mary II, Kensington'o rūmus pavertė karališkosios šeimos nuolatiniais namais, užpildė juos baltu ir melsvu porcelianu ir valdė šalį drauge su savo pusbroliu ir vyru William III. Jai skirtas kambarys, pavadinimu The Room of Royal Sorrows – tai miegamasis, kur ji taip niekada ir nesusilaukė įpėdinio. Trys jos nėštumai baigėsi persileidimu. Kambaryje išvysite daugybę įvairiausių dydžių ir formų stiklinių buteliukų, kurie buvo naudojami sugauti ašaras ir uždaryti skausmą. Nesulaukusi vaikų, ji labai mylėjo šunis, domėjosi sodininkyste ir kolekcionavimu. Mary mirė sulaukusi 32 metų, nuo raupų. 
 
2. Jorko princesė Anne (1665–1714) 
1702-aisiais, mirus karaliui William III, sostas atiteko karalienės Mary seseriai Anne. Užsidėjusi karūną Anne tapo itin populiari. Ji patiko paprastiems žmonėms, nes atrodė žemiška, labiau mėgdavo azartinius žaidimus, lošti, medžioti nei skaityti ar domėtis klasikine muzika. Anne motinystės istorija taip pat tragiška: ji septyniolika kartų gimdė, tačiau tik penki iš vaikų išgyveno ir nei vienas nesulaukė pilnametystės. Taip baigėsi Stuart'ų šeimos dinastija.  
 
3. Princesė Caroline (1683 -1737) 
Ansbach'o (Vokietija) princesė Caroline buvo geidžiama nuotaka daugybėje karališkų šeimų, daugelyje šalių, bet tapo karaliaus George II žmona ir Anglijos karaliene. Inteligentiška, elegantiška, stilinga, mylinti savo vyrą ji greitai užkariavo britų visuomenę. Visus ypač žavėjo jos protas, mokėjimas diplomatiškai diskutuoti ir nepriekaištingas stilius. Caroline mėgo šokoladą ir gražius papuošalus. Būtent jos valdymo laikais Anglijoje ypač išpopuliarėjo kamėjų ir intalijų  dekoracijomis puošti juvelyriniai dirbiniai. 
 
4. Princesė Charlotte (1796 -1817) 
Charlotte buvo vienintelė Brunswick'o princesės Caroline ir George IV palikuonė. Maištingai princesei per trumpą gyvenimą teko patirti džiaugsmo ir skausmo. Daugiausiai laiko ji praleido priešindamasi įnoringų tėvų valiai. Laimę ji rado ištekėjusi už princo Leopoldo. Tačiau laimė truko neilgai: Charlotte mirė 21 metų, pagimdžiusį negyvą sūnų. Princesei atminti dizainerė Vivienne Westwood sukūrė nuostabią suknelę, kuri eksponuojama taip, kad atrodo maištingoji princesė bėga laiptais žemyn. 
 
5. Victoria (1819–1901) 
Princesei buvo 18-olika, kai ją pabudino viena rytą ir parnešė, jog jos tėtis mirė ir ji nuo šiol valdys šalį. Victoria karaliavo iki gyvenimo pabaigos. Ji ištekėjo už pusbrolio Alberto, tačiau šis netikėtai mirė nuo šiltinės, kai Victoria buvo 42-ejų. Ji niekada taip ir neatsigavo po vyro mirties ir likusi gyvenimą praleido gedėdama. Victorijos miegamasis papuoštas 2000 popierinėmis origami gervėmis. 
 
6. Margaret (1930-2002) 
Dabartinės Anglijos karalienės Elizabeth II jaunesnioji sesuo. Ji didžiausią aistrą jautė madai, vakarėliams ir atostogų namams Karibuose, Mustique salose. Kensington'o rūmuose ji apsigyveno ištekėjusi už lordo Snowdon ir čia pasiliko jiems išsiskyrus. Graži, inteligentiška ir sąmojinga, Margaret buvo laukiama viešnia meno ir šou garsenybių organizuojamose vakarėliuose. 
 
7. Diana (1961-1997) 
Viena iš žymiausių XX amžiaus pasaulio moterų ir šių laikų princesė. Dianai tebuvo 36-eri, kai minia iš viso pasaulio palydėjo ją į amžino poilsio vietą. Ji žuvo auto katostrofos metu, Paryžiuje, prieš trylika metų. Tačiau iki šiol Diana prisimenama kaip žmonių princesė, o jos mirties dieną apraudoti princesės prie Kensington'o rūmų susirenka eilės gerbėjų. 
 
The Enchanted Palace parodą galite aplankyti iki 2012 metų, sausio mėnesio. 
Kensington Palace, The Broadwalk, Kensington Gardens, Londonas W8 4PX 
Metro: High Street Kensington/Notting Hill Gate 
I: www.hrp.org.uk 
Bilieto kaina suaugusiam – apie £11.50


Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta