Birželio 20, 2015
Sportas, tapsiantis gyvenimo būdu
Simona Vitkauskaitė
Sportas - ne tik kūno linijų dailinimui, bet ir pramogai. © Flickr nuotr.

Kuri sporto šaka šiandien suteikia daugiausiai naudos ir pasitenkinimo? „Londonietė" atsakymo bandys ieškoti supažindindama su keturiomis sporto šakomis, kurios padės ne tik sumažinti kūno apimtis, bet ilgainiui gali tapti jūsų laisvalaikio dalimi. 

Prieš kelis dešimtmečius žmonės stengėsi išeikvoti kuo mažiau kalorijų. Mat daugeliui gausus maisto pasirinkimas buvo sunkiai prieinama prabanga.  Ne veltui ir apkūnumas laikytas aukštesnės socialinės klasės simboliu.

Šiandieninė situacija kitokia: žmonės priversti sukti galvas, kaip sudeginti  papildomas kalorijas, kurios neišvengiamai kaupiasi greito maisto restoranų ir nuolatinės įtampos laikais. Vienas veiksmingiausių būdų kovoti su nepageidaujamais kilogramais - sportas. 
Vis dėlto nemaža dalis žmonių, nusprendę padailinti savo kūno linijas ar paįvairinti laisvalaikį, neretai sporte atranda kur kas patrauklesnių dalykų.

BĖGIMAS

Bėgimas - primityvus sportas, sportiniai bateliai jam nebūtini (Flickr nuotr.). Bėgimas - primityvus sportas, sportiniai bateliai jam nebūtini (Flickr nuotr.).

Bėgimas yra puikus būdas palaikyti fizinę formą, kuri praverčia visų kitų rūšių sporte, kur greitis ir ištvermė yra svarbiausi faktoriai. Pavyzdžiui, žmonės, kurie niekuomet nežaidė futbolo, bet užsiima bėgimu, gali būti naudingi ir aikštelėje: pajėgdami greitai ir ilgai bėgioti, jie vargina varžovus, versdami juos sekioti paskui save.

Bėgimas greitai tampa įpročiu – nepasportavęs vos kelias dienas pradedi jausti diskomfortą. Juk nubėgti bent kelis kilometrus po darbo yra pats geriausias būdas atsipalaiduoti, atsikratyti įtampos.

Komandinis sportas turi nemažai trūkumų ir apribojimų – reikia turėti partnerį, derinti abiems patogų laiką, iš anksto numatyti susitikimo vietą. Bėgime esi tik tu ir tavo poreikiai. Jei nenori sportuoti ryte, galbūt užsimanysi tai daryti vakare – viskas priklauso nuo tavęs. Užtenka turėti bėgimo batelius. Svarbu ir tai, kad bėgant, priešingai nei daugelyje komandinio sporto šakų, yra kur kas mažesnė tikimybė susižeisti. 

Iš pirmo žvilgsnio bėgimas gali pasirodyti vienišių sportas, tačiau tai - klaidingas įvaizdis. Nemažai bėgimo entuziastų buriasi į klubus, dalijasi patirtimi, drauge treniruojasi bei dalyvauja maratonuose. Bėgiojimas su kompanija yra puikus būdas bendrauti – per treniruotes dažniausiai reikia judėti tokiu tempu, kad galėtum šnekučiuotis neuždusdamas. Tuo bėgikai ir užsiima, priešingai nei krepšinyje ar futbole, kur dažniau ginčijamasi, o ne šnekučiuojamasi.

Iš pradžių gali atrodyti, kad bėgioti yra dar ir pigu. Tačiau užtenka pasiklausyti, kaip bėgikai kalba apie specialius batelius, jų ypatybes ir kiek jų reikia turėti įvairioms aplinkybėms.Kita vertus, šis sportas yra toks paprastas ir natūralus, kad net neturėdamas sportbačių per mišką, pievą ar paplūdimį galite bėgti basomis.

TENISAS

Tenisas - kultūringas žaidimas, už keiksmažodžius čia baudžiama (Wikipedia nuotr.). Tenisas - kultūringas žaidimas, už keiksmažodžius čia baudžiama (Wikipedia nuotr.).

Sovietmečiu kurtas stereotipas, kad tenisas yra buržuazijos žaidimas. Juk jam užteko tik kamuolio, plyno lauko ir būrio draugų kaip futbole. Buvo daug investuojama į aikštynus, skiriami pinigai įrangai. 

Šiandieną tenisą galite žaisti ir neturėdami specialios aprangos, ypatingų rakečių ir jums visai nebūtina nuomotis teniso kortų. 

Tenisas įdomus tuo, kad jį galite žaisti labai įvairiai. Kartais pakanka gebėti tik stipriai paduoti ir jau būsite sunkiai įveikiami. Jei neturite unikalių savybių, tuomet tenka įžvelgti priešininko silpnąsias puses. Galite žaisti jėgos arba greičio žaidimą, galite mėginti išvesti priešininką iš kantrybės žaisdami pasyvų, gyvybinį tenisą. Šioje sporto šakoje yra svarbus ne tik geras fizinis pasiruošimas, bet ir strateginis mąstymas bei taktika. 

Žinoma, skirtingai nei bėgime, čia traumų vargu ar išvengsite. Jei skundžiatės nugaros ar sąnarių skausmais  - šis sportas ne jums, kitu atveju traumos bus neišvengiami palydovai. Beje, tenisininkas turi susitaikyti su faktu, kad viena iš rankų bus raumeningesnė ar bent vizualiai atrodys didesnė. Dėl to per treniruotes neprošal pamankštinti ir kitą ranką, kad skirtumas nebūtų toks didelis. 

Tai- kultūrigas sportas – už keiksmažodžius ir rakečių mėtymą baudžiama, todėl turite išmokti tramdyti savo emocijas. Tad, jeigu ieškote sporto išsilieti  - tenisas puikiai tinka, tačiau būkite atsargūs reikšdami emocijas.

PLENTO DVIRAČIAI

Dviračių sportas vadinamas naujuoju golfu (Flickr nuotr.) Dviračių sportas vadinamas naujuoju golfu (Flickr nuotr.)

Yra daugybė priežasčių, kodėl verta važinėtis dviračiu. Tai gali būti laisvalaikio pramoga, greitas ir pigus būdas nusigauti iki tam tikros vietos, taip pat veiksminga priemonė numesti svorio. 

Šio sporto pagrindinis tikslas - greitis. Jei vidutinis jūsų greitas siekia 40 km/val., save galite laikyti šio to vertu mėgėju. Spartą lemia bent trys veiksniai: pirmiausia ji siejama su geresne technika, kurią galima tobulinti be galo. Antra, turite turėti gerą fizinę formą, kurią įgyti galite taip pat mindami dviratį. Kitas svarbus veiksnys dviračių sporte yra bendravimas su komanda. Ne tik dėl to, kad galite keistis patirtimi ar įsigyta nauja technika. Mindami už kito dviratininko vėjo pasipriešinimą galite sumažini iki 30 proc.,  todėl vienas ant kelio jūs - ne karys. 

Kiekvienas dviratininkas gali rasti sau priimtiniausią būdą tobulėti ir siekti užsibrėžto rezultato. Jei mėgstate krapštytis prie technikos – sekite naujienas ir rasite, ką atnaujinti kiekvieną sezoną. Patinka matyti, kaip pastangos virsta rezultatais? Tuomet pirmyn į plentą didinti kilometražo. O jei norite rasti bendraminčių, junkitės prie vakarais važinėjančių entuziastų. Važiavimą plento dviračiais vakarų šalių verslininkai vadina naujuoju golfu. Tad, jei siekiate būti labiau pastebimas, kitą susitikimą su verslo partneriais organizuokite ant dviračių.

STALO FUTBOLAS

Senas žaidimas - naujas sportas (Pixabay nuotr.). Senas žaidimas - naujas sportas (Pixabay nuotr.).

Daugeli įpratę stalo futbolo stalus matyti barų ar kitų pasilinksminimo vietų prieangiuose. Stebint šią tendenciją galima manyti, kad tai tapo nauja besilinksminančio jaunimo pramoga. Tačiau tik taip manyti būtų didelė klaida.

Stalo futbolas yra kone šimtametes tradicijas turintis žaidimas, šiuo metu išgyvenantis atgimimą. Pirmieji jam skirti  stalai sukonstruoti dar praėjusio amžiaus pradžioje. Atsiradę žmonių susibūrimo vietose, jie tapo smagia alternatyva šaškėms, domino bei šachmatams. 

Pastarąjį dešimtmetį stalo futbolas vėl populiarėja – vis daugiau žmonių vietoj kompiuterinių žaidimų vairalazdžių į rankas ima rankeną su futbolininkų figūrėlėmis.  Be to, 2002 m. Pancūzijoje įkurta tarptautinė stalo futbolo federacija leido jį prilyginti bet kuriai kitai sporto šakai. Taip gimė šūkis: senas žaidimas – naujas sportas.

Galbūt žaidžiant stalo futbolą bicepsai neauga, bet smegenų rievės tikrai gilėja. Jį galite žaisti visi, kas turi galvą ir dvi rankas. Nėra jokių amžiaus, kūno sudėjimo ar lyties apribojimų. Skirtingai nei kitose sporto šakose, stalo futbole adrenalinas užplūsta nuo pirmųjų mačo akimirkų, o spartus tempas emocijas kelia iki žaidimo pabaigos. 

Stalo futbolas yra veikla, kuria galite užsiimti visą gyvenimą ir kurios įgūdžiai stiprėja nepriklausomai nuo amžiaus. Kuo daugiau treniruojietės, tuo šis žaidimas tampa suprantamesnis, o pats geriau gebate įvertinti daugiau skirtingų veiksnių: konkretaus stalo funkcines galimybes, priešininką, žaidimo dinamiką.

Šiame sporte svarbu nugalėti save, įveikti psichologines silpnybes. Pavyzdžiui, stalo futbolininkų gretose gerai žinomo paskutinio smūgio – „piso“ – sindromas . Jis ištinka tada, kai iki pergalės trūksta vieno taško, o jūs niekaip nesugebate įmušti įvarčio. Vadinasi, jums nepavyko susidoroti su jauduliu. 

Juk ne nuodemė stalo futbolą pradėti žaisti baruose. Užtenka vos kelių savaičių praktikos, kad atsistoję prie stalo nustebintumėte varžovą. Tačiau tai bus pramoga, o ne sportas. Tikrąjį šio žaidimo žavesį galite išvysti turnyruose, kuriuose susitinka aukščiausio lygio žaidėjai. Tuomet įsitikinsite, kad šioje srityje turite nuolatos tobulėti.

Raktažodžiai: Sportasdviračiaitenisasbėgimasstalo tenisassveikata

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai